Cep telefonunda internet bağlantı hızını artırmanın en iyi 20 yolu

 Yavaş mobil internet, şimdiye kadarki en sinir bozucu deneyimlerden biri olabilir ve hıza geri dönmek için her zaman bazı akıllı internet ipuçları ve püf noktaları arıyoruz. Hepimiz yavaş internetin sıkıntısını yaşadık. Mesela, örneğin

Sorun özellikle seyahat ederken veya dışarıdayken size çarpar ve akıllı telefonunuz can sıkıntısından tek kaçışınızdır. Bunlardan herhangi birini deneyimlediyseniz veya deneyimliyorsanız ve mobil internetinizi hızlandırmak istiyorsanız, okumaya devam edin. Bu easy-to-do kılavuzu ile telefonunuzun internetini nasıl hızlandıracağınızı gösteriyoruz.

Hindistan'daki mobil internet, 5 MB'lık bir dosya indirmenin bile göz korkutucu bir görev gibi hissettirdiği 2G ve 3G günlerinden çok yol kat etti. Ancak 4G çağına ve daha ucuz internet hizmetlerine girdiğimiz için mobil ağlar hala bir catch-up oyunu oynuyor.

Sorun şu ki, telekom şirketleri telekom kulelerini aşırı yükleyen büyük miktarda trafiği kaldıramıyor. Telekom şirketlerinin davranışını değiştiremeseniz de, mobil internet hızınızı artırmak için ahizenizde bir şeyler yapabilirsiniz.

Bu internet ipuçları ve püf noktaları, mobil internet hızınızı artırabilir. Cep telefonunuzdaki internet bağlantı hızını artırmaya çalışmanın birkaç yolu vardır:

 • Telefonunuzu ve yönlendiricinizi yeniden başlatın:

Bazen, basit bir yeniden başlatma, herhangi bir teknik sorunu çözmenize ve bağlantı hızınızı artırmanıza yardımcı olabilir.


 • Güncellemeleri kontrol edin:

Telefonunuz ve yönlendiriciniz için en son yazılım güncellemelerine sahip olduğunuzdan emin olun. Bu güncellemeler genellikle performans iyileştirmeleri ve hata düzeltmeleri içerir.


 • Wi-Fi kanalınızı değiştirin:

Bir Wi-Fi ağına bağlıysanız, bağlantı hızınızı artırıp artırmadığını görmek için kanalı değiştirmeyi deneyebilirsiniz.


 • Kablolu bir bağlantı kullanın:

Mümkünse, telefonunuzu Wi-Fi yerine kablolu bir bağlantı (Ethernet kablosu gibi) kullanarak internete bağlamayı deneyin.


 • Yönlendiriciye yaklaşın:

Yönlendiriciden ne kadar uzakta olursunuz, sinyal o kadar zayıf olacaktır. Bağlantı hızınızı iyileştirip iyileştirmediğini görmek için yönlendiriciye yaklaşmayı deneyin.


 • Müdahaleden kaçının:

Diğer elektronik cihazlar ve cihazlar Wi-Fi sinyalinizi etkileyebilir. Bağlantı hızınızı iyileştirip iyileştirmediğini görmek için bu cihazları yönlendiricinizden uzaklaştırmayı deneyin.


 • Gereksiz cihazları kapatın:

Aynı Wi-Fi ağına bağlı birden fazla cihazınız varsa, kullanmadıklarınızı kapatmayı deneyin. Bu, bant genişliğini boşaltmanıza ve bağlantı hızınızı artırmanıza yardımcı olabilir.


 • Bir Wi-Fi güçlendirici kullanın:

Bağlantı hızınızla ilgili hala sorun yaşıyorsanız, Wi-Fi ağınızın menzilini genişletmek için bir Wi-Fi güçlendirici kullanmayı düşünebilirsiniz.

 • VPN kullanın:

Sanal bir özel ağ (VPN), internet bağlantınızı güvence altına almanıza ve potansiyel olarak bağlantı hızınızı artırmanıza yardımcı olabilir.


 • Bir mobil erişim noktası kullanın:

Bir Wi-Fi ağına bağlanamıyorsanız, diğer cihazları internete bağlamak için telefonunuzu mobil erişim noktası olarak kullanmayı deneyebilirsiniz.


 • Önbelleğinizi temizleyin:

Evet, Önbellek yalnızca dahili depolama alanınızı artırmakla kalmaz, aynı zamanda yavaş mobil internetinizi de hızlandırabilir. Önbellek sadece mobil süreçleri değil, aynı zamanda internet hızını da azaltıyor. Önbelleğinizi uzun süredir temizlemediyseniz, bir şans verin.

İnternet hızınızı kesinlikle artıracaktır. Zamanla, telefonunuzun önbelleği geçici dosyalar ve verilerle darmadağın hale gelebilir. Önbelleğinizi temizlemek bağlantı hızınızı artırmanıza yardımcı olabilir.


 • Gereksiz uygulamaları kapatın:

Arka planda çalışan birden fazla uygulamanız varsa, bunlar telefonunuzun kaynaklarını kullanıyor ve bağlantı hızınızı yavaşlatıyor olabilir. Gereksiz uygulamaları kapatmayı deneyin. Bu, mobil internet hızınızı tam olarak artırmayacak, ancak mevcut bant genişliğinizi çok daha verimli hale getirecektir.

Günümüzde birçok uygulama, çalışması için daha az veri gerektiren hafif bir sürümle birlikte gelir. Benzer şekilde, farklı tarayıcıların da farklı veri gereksinimleri vardır. Örneğin Opera mini, internet hızınızı daha hızlı hissettirecek veri tasarruflu bir tarayıcıdır.


 • Daha hızlı bir tarayıcı kullanın:

Bazı web tarayıcıları sayfa yüklemede ve içerik indirmede diğerlerinden daha hızlıdır. Bağlantı hızınızı artırıp artırmadığını görmek için daha hızlı bir tarayıcıya geçmeyi deneyin. Bu, mobil internet hızınızı tam olarak artırmayacak, ancak mevcut bant genişliğinizi çok daha verimli hale getirecektir, Artık farklı tarayıcıların da farklı veri gereksinimleri vardır. Örneğin Opera mini, internet hızınızı daha hızlı hissettirecek veri tasarruflu bir tarayıcıdır.


 • DNS ayarlarınızı değiştirin:

DNS (Alan Adı Sistemi) sunucunuz, alan adlarını ("google.com" gibi) IP adreslerine çözmekten sorumludur. Bağlantı hızınızı artırıp artırmadığını görmek için DNS ayarlarınızı daha hızlı bir sunucuya değiştirmeyi deneyebilirsiniz.


 • Veri sıkıştırmayı etkinleştirin:

Bazı tarayıcılar, indirilmesi gereken veri miktarını azaltmaya yardımcı olan ve potansiyel olarak bağlantı hızınızı artıran veri sıkıştırma seçenekleri sunar.


 • Daha hızlı bir internet servis sağlayıcısı kullanın:

Bağlantı hızınızla ilgili hala sorun yaşıyorsanız, daha hızlı bir internet servis sağlayıcısına geçmeyi düşünebilirsiniz.


 • Hücresel güçlendirici kullanın:

Hücresel bağlantı kullanıyorsanız, sinyalin gücünü artırmak için hücresel güçlendirici kullanmayı deneyebilirsiniz.


 • Ağ kesintilerini kontrol edin:

Bağlantı hızınız aniden normalden daha yavaşsa, bunun nedeni bölgenizdeki bir ağ kesintisi olabilir. Kesintileri kontrol etmek için internet servis sağlayıcınıza danışabilir veya çevrimiçi bir araç kullanabilirsiniz.


 • Ağ ayarınızı sıfırlayın

  Genellikle gizli kalan çok büyük bir sorun telefonunuzdaki sorundur. Ağ ayarınız varsayılan olarak otomatik olabilir ve bu genellikle sorun yaratabilir ve internetin yavaşlamasına neden olabilir.

  Bu İnternet ipucu aslında dengesiz internet hızınızı durduracaktır. Tek yapmanız gereken telefonunuzu almak ve Ağ Ayarlarınızı sıfırlamak, sadece bu basit adımları izleyin.

  Ayarlar > Mobil Ağlar > Ağ operatörü > Otomatik olarak seç > Kapat'a gidin. Bundan sonra, ağ sağlayıcınızı (Vodafone Idea, Reliance Jio veya Airtel) manuel olarak arayın ve üzerine dokunun. Telefonunuzu yeniden başlatmanız gerekecek.

  To Top