Google, Metinden Müzik Üreten Yapay Zeka aracı “MusicLM”yi tanıttı

 Google, metin açıklamalarından yüksek kaliteli müzik üreten yeni bir AI aracı olan MusicLM'yi tanıttı. "Çarpık bir gitar riffiyle desteklenen sakinleştirici bir keman melodisi" gibi ifadeleri anlayabilir ve bunları karşılık gelen müzik bestelerine dönüştürebilir.

Bu, AI tarafından oluşturulan müzikte büyük bir ilerlemedir ve müziğin yaratılma ve tüketilme şeklini büyük ölçüde etkileyebilir. Google kısa süre önce Google Meet donanım kullanıcılarının Zoom Meetings'e katılabileceğini duyurdu.

MusicLM: Metinden Müzik Oluşturma

Araç kullanıcı dostudur ve kullanımı kolaydır, bu da onu çok çeşitli kullanıcılar için erişilebilir kılar. Birkaç dakika boyunca tutarlı kalan 24 kHz'de müzik üretmek için hiyerarşik bir diziden diziye modelleme yaklaşımı

Deneyler, MusicLM'nin hem ses kalitesi hem de metin açıklamasına bağlılık açısından önceki sistemlerden daha iyi performans gösterdiğini göstermektedir. Ayrıca hem metni hem de mevcut bir melodiyi girdi olarak alabilir ve ıslık çalmış ve mırıldanan melodileri bir metin başlığında açıklanan stile göre dönüştürmesine olanak tanır. Gelecekteki araştırmaları desteklemek için geliştiriciler, insan uzmanlar tarafından sağlanan zengin metin açıklamalarıyla 5.5 bin müzik-metin çiftinden oluşan bir veri kümesi olan MusicCaps'i herkese açık olarak yayınladılar.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç temel özelliğe sahiptir:
  • Zengin Altyazılardan Ses Üretimi: MusicLM, basit metin açıklamalarından karmaşık ve nüanslı kompozisyonlar oluşturabilir.
  • Uzun Nesil: MusicLM, birkaç dakika boyunca tutarlı kalan müzik üretebilir.
  • Hikaye Modu: Kullanıcıların bir hikaye anlatan müzik üretmesine olanak tanır, filmler, diziler ve diğer medya için müzik puanlaması için kullanılabilir.
  • Metin ve Melodi Koşullandırma: MusicLM, hem metni hem de mevcut bir melodiyi girdi olarak alabilir ve ıslık çalmış ve mırıldanan melodileri bir metin başlığında açıklanan stile göre dönüştürmesine olanak tanır.
  • Resim Altyazısı Koşullandırma: Bir resim başlığında tasvir edilen duygu ve stile dayalı müzik üretir.

Ek olarak, MusicLM, koşullandırmayı ve/veya anlamsal belirteçleri sabit tutarken çeşitli Müzisyen Deneyim Seviyelerini, Yerleri, Çağları, Akordeon Sololarını ve Nesil Çeşitliliğini tespit edebilir, Aynı Metin İstemi ve Aynı Anlamsal Belirteçler ve çok daha fazlasını yapabilir.

To Top