IP TV Kimin İzlediği Anlaşılabilir mi?

IP TV izleyen kişilerin kimler olduğunu anlamak mümkün olabilir mi? Haberimizde buna ait bilmeniz gereken konulara değindik.IP TV'lerin çalışma mantığı yayıncı tarafla, izleyiciyi iki aşamada değerlendirmemiz gereken bir konudur. Yayıncılar izleyecek televizyonların seçimini yaparak internet üzerinden dijital bir paket haline getirir. Sonra da yayıncıların izlemesi için aktarılmaya uygun bir hale getirilir.

İP TV'ler de izleyecek kişiler internet üzerinden yayıncıya ulaşır. Belleğe alınan yayınlar izleyen kişilere saniyelerce gecikmeyle sunulmaktadır.

IP TV kullanımlarının zaman zaman Meclis de milletvekilleri tarafından da tartışılmaktadır. Günümüzde IP TV'ler kaçak yayınlar olmasıyla beraber yasalarımıza göre suçtur ve sonu hapis cezalarına kadar da gitmektedir. Kısacası IP TV yayın yapan yasa dışı yayın yapan platformlardan yayınları izliyorsanız 6 ay ila 2 yıl arasında değişen şartlarda hapis veya paraya çevirilerek para cezaları ödemekle karşı karşıya kalmanız mümkğn olabilir.

2018 yılında ülkemizde Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan değişiklikle cezalar çok can yakıcı durumlarla karşılaşabilir.

İnternete olan ilginin artmasıyla internet hızlarının yükselmesi ile IP TV ilgi de hayli artmaya başlamıştır. Normal yayın ücretlerinin de çok fazla artması nedeniyle bu tarz yasa dışı platfomlara ilgi de maalesef artış göstermiştir.

IP TV'lerin Kimlerin İzlediği Anlaşılabilir mi?

Ülkemizde yayın yapan yasa dışı IP TV yayıncılarının yayın yaptığı sunucularının büyük bir kısmı yurt dışından yayın yaptığı için, yetkili mercilerin yurt dışı bağlantılarına ulaşması gerekmektedir. IP TV kimin izlediğini tespit etmek için ilk olarak yurt dışı sunucularına ulaşması gerekmektedir. Kaçak yayınlara bağlanan bağlanan İP'lere erişmesi için yurt dışı yayın yapan serverlara ulaşması gerektiğinden uzun uğraşlar vermesi gerekmektedir.  Yayın yapan ülkenin yetkili kurumlarına başvuru yapılması ve iddiaların kanıtlanması gerekmektedir.

To Top