İP TV YAYINLARI YASAL MI? İP TV YAYINLARINI İZLEMEK SUÇ MU? İPTV PLATFORMLARINA ÜYE OLMAK YASAL MI?Son yıllarda internet hızının yükselmesi, akıllı televizyonlarının internet ile gelişmesi ve teknolojinin gelişmesi gibi faktörler ile beraber IP TV platformları hayatımıza girmiştir.


Peki bu IP TV'ler nedir? IP TV'ler nasıl çalışır? IP TV'ler yasal mı? İP TV'leri izlemek suç mu, IP TV yayınlarını izlesem başıma bir şey gelir mi? IP TV'leri izlemenin bir cezası var mı? Aklınıza takılan tüm soruların cevabını yazımızda sizler ile paylaşacağız.

Bilindiği gibi bazı yayınlar izleyicilere ücretsiz şekildr sunulurken bazı yayınlarda paralı üyelikle beraber sunulmaktadır. Örneğin Türkiye Süper Ligi karşılaşmaları şifreli kanallardan yayınlanmaktadır. Bu yayınları izlemek için ise ücret karşılığında yayıncı kuruluşlara abone olup gereken ücretlerin ödenmesi gerekmektedir.

Bazı diğer platformlar ise dizi, belgesel, sinema,çizgi film vb. yayınları ücretli abonelik satarak olarak izleyicilere sunmaktadır. Örneğin Digitürk, d smart, tivi bu, turkcell tv+,netflix,disney,blue tv…

Bu platformları izlemek için abonelik yaparak belirli bir ücreti ödemek gerekmektedir.

IPTV NEDİR?

IPTV, İnternet protokolü üzerinden görüntü ve ses aktarımı yayını yapan sistemin adıdır. Yayın internet platformu üzerinden izleyicilere sunulmaktadır.

IPTV'ler YASAL MI?

Bu sorunun cevabını vermek için IP TV'lerin hangi yayınları içerdiğine bakıp incelemek gerekmektedir.

Ülkemizde Türk Telekom’ un sunmuş olduğu TİVİBU platformu yasal olarak sunulan İP TV'lere en iyi örnektir. Yine Turkcell şirketinin sunmuş olduğu TV + yasal olan IP TV'ler için güzel bir örnektir.

İşin aslı İP TV'den kullanmak bir suç değil. İPTV'den neleri izlediğiniz önemli! Örneğin IP TV'den yayıncı kuruluşun rızası dâhilinde herkese açık şifresiz kanalları izliyorsanız bu kesinlikle bir şuç teşkil etmez.

HANGİ IPTV LER YASAL DEĞİL?

İşin en önemli noktası burada başlıyor. Akıllı televizyonlarınıza bir İP TV platformunu kurdunuz ve internet üzerinden bir iptv için para karşılığı abone oldunuz. IP TV'yi açtınız ve Türkiye Süper ligini kaçak olarak yayıncı Beinsports rızası olmadan izliyorsanız bu yayın yasal değildir.

İP TV'den D Smart platformuna ait ücretli bir sinema kanalını yayıncının rızası olmadan izliyorsanız bu yayın yasal değildir.

KAÇAK YASA DIŞI İP TV İZLEMENİN CEZASI VAR MI?

Yanlış bilinen bilgilet: İP TV'leri yayınlamak suç, iptv izlemek suç değil!!!

Alın size büyük bir yanlış. İşin aslı ise böyle değildir. Çok fazla bilinmese de kaçak yasa dışı yayın izlemenin cezası bulunmaktadır.

Kanunlarda yazıldığı üzere “telefon hatları ile frekanslarından veya elektromanyetik dalgalarla yapılan şifreli veya şifresiz yayınlardan sahibinin veya zilyedinin rızası olmadan yararlanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır” maddesi uyarınca sahibinin rızası olmadan kaçak olarak yayın izlemenin cezası bulunmaktadır.

Sonucunda hem yasal zemine uyması hem de emeğe saygı gösterilmesi bakımından kaçak yayın yapan iptv platfotmu satıcılarından kesinlikle uzak durulması tavsiye olunur
To Top