Amazon'dan Para Kazanmanın 16 Gerçek Yolu!

 


Amazon'dan para kazanmak isteyen girişimciler ve yatırımcılar için rehberimizde sizin için 16 benzersiz gerçek yol sunduk.

Dünyanın en büyük alışveriş platformu olan ABD merkezli Amazon aracılığıyla para kazanmanınbirçok farklı yolu var. Amazon ile para kazanmak isteyen girişimciler ve yatırımcılar için güvenilir sayılabilecek birçok farklı şekilde önemli gelir elde edebilirsiniz.

1994 yılında kurulan ve başlangıçta sadece bir kitap satış platformu olan Amazon, bugün dünyanın hemen hemen tüm ülkelerine hizmet veren genel bir alışveriş sitesidir. En güvenilir alışveriş platformları listesinde birinci olmayı başaran platform, Türkiye hizmeti de sunuyor.

2023'te Amazon'dan para kazanmak için önce Amazon hakkında bilgi edinmenizi öneririz.

AMAZON NEDIR?

Amazon bir e-ticaret sitesidir. Oyuncaklardan sağlık ürünlerine kadar yüzlerce kategoride milyonlarca ürün bulabilirsiniz. Güvenilir ve benzersiz bir iade politikasına sahiptir. “Müşteri her zaman haklıdır” politikasıyla hareket eder ve yüzde 100 memnuniyet sağlamak için ciddi kar marjı fırsatlarını uzaklaştırır.

Amazon, 2019'da dünyanın en değerli markası seçildi. Dünya çapında 1,4 milyona yakın çalışanı var.

2020 yılında Türkiye pazarına aktif olarak giren Amazon, ülkemizde henüz istenilen başarıyı elde edememiş ancak yıllık büyümesi dikkat çekmektedir.

Amazon'da satılan ürünlerin çoğu üreticilere aittir. Bu ürünler Amazon'da satıcı olarak kaydolanlar tarafından listelenir, tedarik edilir ve gönderilir. Ancak Amazon’un milyonlarca ürününü farklı kategorilerde bulmak mümkün. Bu ürünler doğrudan Amazon tarafından listelenir, tedarik edilir ve gönderilir.

AMAZON'DAN PARA KAZANIN

Amazon'da para kazanmanın 16 farklı yolu var. Her yol kendi içinde farklı dinamikler içerir. Para kazanmanın tüm yollarına göz atarak sizin için en iyisini seçmeye odaklanmanızı öneririz. Bu yollara bir göz atalım...

1. ÖZEL MARKALI ÜRÜNLERİNİZİ SATIN

Potansiyel: 10/10

Amazon'da giyim söz konusu olduğunda, en çok para kazandıran yöntemlerden biri özel etiketli ürünler satmaktır. Giyim departmanında yüzde 70’e varan satış potansiyeli bu ürünlere yöneliktir. Özel etiketli ürünlerinizi satarak Amazon'dan çok para kazanabilirsiniz.

Amazon'un özel etiketli ürünler için desteği vardır. Mevcut bir ürünü kendi özel etiketinizle üretebilir ve Amazon'un lojistik ağı üzerinden satabilirsiniz.

Amazon'da özel etiketli ürünler satmak için ürünü tedarik etmenize ve göndermenize bile gerek yok. Bu işlemler için komisyon ödeme dışında ekstra çaba sarf etmenize gerek kalmayacaktır. Amazon'da para kazanmanın en ilginç yollarından biridir.

2. KINDLE'DA KENDI KITAPLARINIZI SATIN

Potansiyel: 4/10

Kendi kitaplarınızı e-kitap olarak satabileceğiniz dünyanın en büyük e-kitap platformlarından biridir. Kindle aracılığıyla para kazanmak için tek yapmanız gereken, kitabın size ait olduğunu gösterecek barkodlara sahip olmaktır. Dünyanın dört bir yanındaki tüketiciler daha sonra bu kitabı mobil cihazlarıyla satın alabilirler.

Amazon'da kitap satmaya başlamak için Kindle hizmetine kaydolmanız yeterlidir. Yapımcı olarak kayıt olduktan sonra kendi kitaplarınızı satışa hazır hale getirebilirsiniz. Amazon Kindle Direct Publishing’de maalesef Türkçe destek yok. Ancak bu Türkçe kitap satamayacağınız anlamına gelmez. Amazon’da Türkçe satılan on binlerce e-kitap var.

3. ortaklık

Potansiyel: 8/10

Amazon'da sermaye olmadan para kazanmanın en iyi yollarından biri bağlı kuruluş pazarlamasıdır. Amazon'da Affiliate Marketing adı verilen bu yöntemle, ürünlerini Amazon'da satacak müşteriler bulursanız para kazanabilirsiniz.

Kısacası, halihazırda satışta olan bir ürünü satmak için Amazon'a gönderdiğiniz her müşteriden komisyon kazanacaksınız. Özellikle büyük web siteleri ve sosyal medya hesapları olan kullanıcılar için ciddi bir potansiyele sahiptir.

Sermayesiz başlayacağınız bu iş fikriyle ayda binlerce dolar kazanma potansiyeline sahipsiniz.

Amazon'un bağlı kuruluş hizmeti Associates'e kaydolduktan sonra, ortaklık programıyla para kazanmaya başlayabilirsiniz. Hizmet ayrıca Türkiye'den kullanıcıları da kabul etmektedir.

4. TOPTAN SATIŞ

Potansiyel: 9/10

Yalnızca Amazon'da perakende ürün satmak zorunda olduğunuzu hissetmeyin. Aynı zamanda Amazon, dünyanın en iyi toptan satış platformları arasındadır. Bir toptan ürününüz varsa veya başkalarına ait toptan ürünler satıyorsanız; para kazanmak için önünüzde hiçbir engel yoktur.

Amazon’da toptan satış hizmetleri yaygın olarak kullanılmakta ve hemen hemen her türlü ürünün toptan satış şeklinde arandığına dikkat edilmelidir. Amazon’da toptan ürünler satarak para kazanmanın elbette en önemli kriteri verdiğiniz fiyatlar.

5. AMAZON FLEX

Potansiyel: 6/10

Amazon'da para kazanmanın yollarından biri, Amazon'un lojistik hizmeti Flex için kurye vermektir. Özellikle ABD ve Avrupa’da Flex hizmeti ile saatte 20 dolara yakın kazanabilirsiniz. Türkiye’de henüz aktif olmasa da ilgili hizmetin önümüzdeki dönemde ülkemize gelmesi bekleniyor.

Kendi motosikletiniz veya aracınız varsa, bu hizmetle kazanacağınız gelir büyük ölçüde artabilir.

6. BLOG YAZARI OL

Potansiyel: 5/10

Amazon'dan nasıl para kazanılacağını öğrenmek isteyenlere rehberlik edecek bir blog oluşturabilirsiniz. Bu alanda özellikle Türkçe net bilgi veren çok fazla Amazon blogu yok. Dünyanın geri kalanındaki trendleri takip ederek girişimcilere ve yatırımcılara rehberlik ederek para kazanabilirsiniz.

Amazon'da harika ürünleri blogunuzdaki bağlı kuruluş hizmetiyle paylaşabilir ve bu şekilde ek gelir elde edebilirsiniz.

7. BIR GÖREV YAP

Potansiyel: 4/10

Amazon'un ilginç hizmetlerinden biri olan Amazon Mechanical Turk (kısaca MTurk) aracılığıyla basit görevleri yerine getirerek para kazanabilirsiniz.

Anket yapmak, verileri doğrulamak, veri girmek gibi bu basit görevlerle para kazanma fırsatınız var ve genellikle ciddi deneyim gerektirmiyorsunuz. Amazon'un MTurk hizmetine kaydolmak ücretsizdir ve görev başına ödeme alırsınız. Hatta bazı görevler için 20-30 dolar kazanabilirsiniz.

MTurk hizmeti diğer firmalara da hizmet vermektedir. Kısacası MTurk’ta sadece Amazon’un görevlerini değil, ihtiyacı olan diğer firmaların da benzer işlerini de yapabilirsiniz. Böylece iş potansiyeli artar.

8. ARBITRAJ İLE KAZANIN

Potansiyel: 10/10

Son yıllarda Amazon'da para kazanmanın en iyi yollarından biri arbitraj yapmaktır. Arbitraj genellikle aynı ürün için farklı fiyatlar arasındaki farktan para kazanmanın bir yoludur.

Kendiniz arbitraj yapmak genellikle hantaldır ve bakımı zordur. Bunun için internette ücretli satılan programlardan birine sahip olmanız gerekiyor. Kısacası sistem, Amazon ve diğer platformlar arasında aynı ürünün fiyatlarını karıştırıyor.

Örneğin, Amazon'da 10 dolara satılan bir ürün Ebay'de 6 dolara satılabilir. Bu durumda program size 4 dolarlık bir kar imkanı olduğunu söylüyor ve aynı ürünü Amazon’da 9 dolara satışa çıkardıktan sonra Ebay’den gelen siparişleri girip müşteriye teslim ediyorsunuz.

Ürünü arbitraj için satın almanıza veya göndermenize gerek yoktur. Program ücreti dışında ürünün bedelini 15 gün önceden ödemeniz dışında ek sermaye şartı bulunmamaktadır. Amazon'da sattığınız ürünler 15 gün sonra ödenir.

Önemli Not: Arbitraj, son yıllarda para kazanmanın en rekabetçi yollarından biri haline geldi. Bu nedenle geçmişe göre çok avantajlı bir ürün bulmak çok daha zordur. Bunun yerine, mağazalardaki fırsatlardan fiziksel olarak yararlanmak daha da avantajlı olabilir.

9. AMAZON IÇIN ÇALIŞIN

Potansiyel: X/10

Amazon, dünyanın en büyük işverenleri arasındadır. 2020'den beri Türkiye'de faaliyet gösteren Amazon'un dünya çapında 1 milyondan fazla personeli var. Türkiye’de hizmeti hızla büyüyen Amazon’un sık sık yeni personele ihtiyacı olduğu açık.

Başarılı bir CV'niz varsa, Amazon'un iş ilanlarına sık sık göz atmanız önerilir.

10. EL YAPIMI ÜRÜNLER SAT

Potansiyel: 6/10

Amazon'un el yapımı hizmeti aracılığıyla kendi el yapımı ürünlerinizi satabilirsiniz. Program tamamen davetle çalıştığı için alanınızda yetkin bir kişi olmanız gerektiği açıktır.

Amazon'un dünyanın dört bir yanındaki zanaatkarları desteklemek için açtığı El Yapımı hizmet aracılığıyla önemli gelir elde edebilirsiniz. Daha önce yapmış olduğunuz ürünleri video ile göndermeniz halinde programa kabul edilmeniz önemli bir şans olacaktır.

Amazon'un ilgili hizmetinde karlılık çok yüksektir. Bu ürünler aynı kategorideki seri üretim ürünlere göre 2-3 kat daha pahalı satılabilir. Ayrıca, dünya çapında hizmeti takip eden milyonlarca tüketici var.

11. AMAZON EXCHANGE PROGRAMINI KULLANIN

Potansiyel: 4/10

Amazon'da artık kullanmadığınız ürünleri Amazon hediye sertifikalarına dönüştürebilirsiniz. Teknik olarak para kazanmanın etkili bir yolu olmasa da, artık kullanmadığınız ürünlerden para kazanmak için kullanılabilir.

Özellikle para kazanmanın yukarıdaki yolları için kaynaklarınız yoksa, kolayca para bulmanızı sağlayacak bir yöntemdir. Hediye çeklerini nakde dönüştürebileceğinizi unutmayın. Buna hizmet eden birçok güvenilir platform var.

12. HİZMET VER

Potansiyel: 8/10

Amazon sadece bir e-ticaret sitesi değildir. Hizmetlerinizi de satabileceğiniz bir platformdur.

Onarım, bakım ve onarım gibi hizmetleriniz için reklam yayınlayabilir ve böylece Amazon'da bir iş bulabilirsiniz. Bu alanda dünyanın en çok kullanılan hizmet arama hizmetlerinden birine ev sahipliği yapmaktadır.

Rekabetçi bir yapıya sahip olmasına rağmen fiyat ve ek hizmet avantajı ile rahatlıkla iş bulma şansınız olduğu unutulmamalıdır.

13. KURS OLUŞTUR

Potansiyel: 5/10

Amazon’da satış yaparak para kazanmak isteyenler için online kurslar oluşturabilirsiniz. Upwork, Udemy ve benzeri çevrimiçi kurs platformlarında en çok satan kurs kategorilerinden biri e-ticarettir. Bu nedenle, sektörde deneyiminiz varsa ve bunları başkalarına aktarabiliyorsanız, para kazanma fırsatınız yüksektir.

14. ŞİRKETE DANIŞIN

Potansiyel: 5/10

Sadece Amazon olarak kabul edilmeyecek olsa da işletmeler için e-ticaret konusunda danışmanlık yaparak para kazanabilirsiniz. Bu alanda belli bir yetkinlik seviyesine ulaşmamış Türkiye gibi bir ülke için önemli bir iş alanıdır.

E-ticarette kendinizi geliştirerek firmalara e-ticaret satışlarında önemli bir destek sağlayarak para kazanabilirsiniz.

15. MEVSIMLIK IŞ YAPIN

Potansiyel: 4/10

Yalnızca ABD'de bulunan bir Amazon para kazanma yöntemidir. CamperForce adlı hizmetle, Amazon'un farklı bölgelerdeki merkezleri arasında mevsimsel olarak küçük ve orta düzey işler yaparak para kazanabilirsiniz.

Özellikle karavanıyla kamp yapmayı sevenler için açılan bu program ile tüm kamp masraflarını karşılayabilir ve bunun üzerine önemli bir gelir elde edebilirsiniz.

CamperForce'da ulaşım, toplama, paketleme gibi işler var.

16. AMAZON'DA SATIŞ YAP

Potansiyel: 10/10

Ve elbette Amazon'da para kazanmanın en önemli yolu Amazon'da herhangi bir kategoride ürün satmaktır.

Amazon'da satıcı olmak kolaydır. Basit bir form doldurup vergi bilgilerini gönderdikten sonra hesabınız açılır. Şu anda Amazon Türkiye hizmeti için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Ancak yakında satıcılardan aylık 99 TL ücret alınacağı belirtildi. Satıcı olmak için kesinlikle doğru zaman.

Amazon'da satıcı olarak kaydolduktan sonra satışa başlamak kolaydır. Satıcı sayfanızdaki ürün listeleme bölümüne girdikten sonra ürününüzün adını, fotoğraflarını, özelliklerini, açıklamasını, gönderim bilgilerini, fiyatını ve tercih edilebilecek diğer tüm seçenekleri kolayca girebilirsiniz. Kullanıcı odaklı basit bir tasarımla ciddi bir teknik bilgiye sahip olmadan bunu kolayca yapabilirsiniz.

Amazon'da ilgili kaydı tamamladıktan sonra ürününüz onaylanacaktır. Bu adımdan sonra ürününüzü listelemede herhangi bir sorun yoksa, Amazon'un tüm hizmetlerinde yayınlanacaktır. Satışlar da size iletilir ve bu ürünler sevk edildikten sonra takip kodunu sisteme yüklersiniz.

Ürün satışları tamamlandıktan sonra Amazon'un komisyon tutarı düşülür ve ödemeler 15 gün sonra banka hesabınıza yapılır.

İşte Amazon'daki ürün komisyonları:

 • Kamera: %6
 • Cep Telefonu: %6
 • Giyim: %10
 • Bilgisayar: %6
 • Elektronik: %6
 • Elektronik Aksesuarlar: %10
 • Kişisel Bakım Cihazları: %10
 • DIY Market, Bahçe, Ev ve Mutfak Eşyaları, Dekorasyon: %10
 • Mutfak (Küçük Ev Aletleri: %6
 • Oyuncaklar ve Oyunlar: %10
 • Kitaplar: %10
 • Bebek Ürünleri (giyim hariç): %10
 • Kırtasiye ve Ofis: %10
 • Spor ve Açık Hava: %10
 • Ayakkabı, Çanta ve Ayakkabı Aksesuarları: %10
 • Güzellik: % 10
 • Sağlık ve Kişisel Bakım: %10
 • Gıda Ürünleri: %10
 • Evcil Hayvan Ürünleri: %10
 • Müzik Ekipmanları ve Aletleri: %10
To Top