Arabalardaki güneş panelleri neden bir anlam ifade etmiyor

 


Birkaç üretici, EV'lerini güneş panelleriyle donatmakla zaten uğraştı. Ve ilk başta mantıklı. Arabanız rölantide otururken, ücretsiz ekstra menzil elde edersiniz. Ayrıca, çevre için de iyi olan temiz enerjidir. Ayrıca, şarj cihazına daha az seyahatin ek rahatlığı var - sevilmeyecek ne var? Aslında çok fazla ve yüzeyi çizdiğiniz an ortaya çıkıyor. Bir göz atalım!

Güneş panellerinin çalışmaları hakkında önemli notlar

Burada sizi çok fazla teknikle rahatsız etmeyeceğiz, ancak çatınızda bir güneş paneli bulundurmanın pratik tarafı hakkında birkaç önemli nokta yapmamız gerekiyor. Paneller, genellikle SI olmayan birim watt-peak'te (Wp) işaretlenmiş nominal güç çıkışına sahiptir. Panelin güneşe tamamen maruz kalması ve optimum sıcaklıkta üreteceği çıkış budur.

Bununla birlikte, sıcaklık bunu etkileyeceğinden, parlak güneşte bile genellikle kısmi bir çıktı alırsınız. Her güneş paneli, 25°C üzerindeki her derece için beklenen çıkış kaybını gösteren bir sıcaklık katsayısı (%0,2-%0,5) aralığına sahiptir. Güney Avrupa'da doğrudan yaz güneşine maruz kalan bir panelin 65 ° C'nin ötesine ulaşabileceği göz önüne alındığında, %8-20'ye varan bozulma sağlar.

Dikkate alınması gereken bir diğer faktör de güneş panellerinin gölgeden gerçekten nefret etmesidir - bir güneş panelindeki hücreler tipik olarak bir seri halinde bağlanır. Bu nedenle, 36 hücreli bir panelin hücresinin sadece yarısı gölgeli olsa bile (yani çalışma alanının %1,5'inin biraz altında), tüm panelin çıktısı yarı yarıya düşer. Gölgeli hücre diğerini seviyesine indirecek ve vaat edilen çıktıyı alamayacaksınız.Ve panelin sadece bir satırını gölgelendirme, çıktısını çoğu zaman sıfıra indirecektir. Bunu hafifletmek için panele daha fazla seri ekleyebilirsiniz, ancak gölgelendirme genellikle tüm satırlarda veya sütunlarda gerçekleştiğinden çok az sonuç getirecektir.

Daha da kötüleşiyor - tüm paneller aynı invertöre bağlıysa, otomobil üreticileri kablolama karmaşıklığını ve fiyatını kontrol altında tutmak istiyorlarsa, bir panelin düşük performans göstermesi tüm dizinin çıktısını düşürür.

Bunlar önemli endişelerdir ve çatı güneş sistemleri kuran insanlar bunlardan kaçınmak için planlama yapmak için çok zaman harcarlar. Paneller, gölgelemeyi mümkün olduğunca önlemek için konumlara ve açılarla monte edilir, ancak panel arabanızda olduğunda, bu lüksün hiçbirine sahip kalmazsınız. Arabalar yollara, binaların ve diğer yüksek arabaların yanına park edilmiştir, bu da üzerlerindeki panellerin büyük çoğunluğunun çoğu zaman sıfırın yanında elektrik üreteceği anlamına gelir.

Bununla birlikte, ana noktalara geçelim.

Ücretsiz olmaktan başka bir şey değil

Hyundai tarafından belirli modellerde ve Toyota'nın Prius'ta sunduğu basit bir güneş çatısı, pazara bağlı olarak bir seçenek olarak 1.500 €'dan, hatta bazen 2.500 €'nun üzerinde olacaktır. Hyundai'de 204Wp ve en son Prius'ta 60Wp nominal güce sahip olacaklardı. Sonuncusu o kadar güçsüz ki, pili şarj etmeye bile çalışmıyor, ancak mümkün olduğunda sadece otomobilin bazı sistemlerini çalıştırıyor


Global Solar Atlas'taki adamlar, konumuna bağlı olarak size beklenen yıllık güneş paneli verimini veren harika bir harita hazırladılar. Cebelitarık'ta, 30°'de en uygun şekilde açılı olarak açdıysanız, 1Wp kurulu güneş panelleri için yaklaşık 1.550Wh elde edersiniz. Onları bir arabanın panellerinde olduğu gibi düz döşemek bunu 1.400Wh'ye düşürür. Londra'da bu sayı 820Wh'dir. Ve bu rakamlar gölgelendirme kaybını hesaba katmıyor.

Bu nedenle, optimum koşullar altında Hyundai güneş çatısı yılda 280kWh verim sağlayacaktır. Londra'da 164kWh alırsınız. Bu, kabini soğutmak için gereken ekstra gücü saymadan, çünkü daha serin ve gölgeli bir nokta yerine açıkça en parlak güneşe park etmişsinizdir.

0,50 €/KWh'lik ticari şarj istasyonları oranlarında bile, çıktıyı azaltacak diğer tüm faktörleri saymadan önce bile kırılmak için 10 ila 20 yıla ihtiyacınız olacaktır.

Ve bu, panel çıkışı ile pil şarj cihazı arasındaki verimsizlikleri, pilin zaten dolu olması nedeniyle panelin bozulmasının veya şarj etmenin imkansız olduğu durumlarda hesaba katmıyor, ancak kuşkusuz her ikisi de tek yüzde puan katkıda bulunuyor. Yine de, Hyundai'nin çoğu pazarda seçeneği durdurmasına şaşmamalı.

Başka bir örnek vermek gerekirse - talihsiz Lightyear 0'ın daha fazla paneli var ve şirket panellerin çıktısını hiç açıklamasa bile paylaştığı rakamlar onu hesaplamamıza izin veriyor. Lightyear, 625km WLTP aralığına ve 60kW bataryaya dayalı olarak Güney İspanya'da 11.000 km'lik ekstra verim tahmin ediyor.

Bu nedenle, şirket, her zaman o dev otoparkın ortasını sinir bozucu gölgelerden uzakta seçerseniz 1.056kW güç almanızı bekliyor. Veya yaklaşık 528 € değerinde tasarruf. Glasgow'a taşın ve birikimlerin 265 €'ya düştü. Arka camı olmayan 250.000 €'luk bir araba almanız gerektiğini düşünürsek fena değil.


Açıkçası, Lightyear 2'nin çok daha ucuz olacağını söylerken, Sonos 40.000 €'luk güneş enerjisi otomobilinin üretimini bile test ediyor, ancak şirketin zaten kanıtladığı gibi vaatler bir şey ve yola tamamen farklı bir şekilde gerçek bir değerli araç teslim ediyor. Bu yüzden yanlış olduğunun kanıtlanmasına açık olsam da, bunun önümüzdeki on yıl içinde olacağından şüpheliyim.

Çevre dostu değil

Elbette size pile geri koyduğundan daha pahalıya mal oluyor, ancak güneş çatısının mümkün olan en temiz enerjiyi üretmesi çevreye yardımcı oluyor değil mi? Ne yazık ki, işler bir kez daha o kadar basit değil.

Güneş enerjisinin benimsenmesi benzeri görülmemiş bir hızda hızlanıyor ve en sınırlayıcı faktör aslında tedarik tarafı - güneş panellerini yeterince hızlı yapamıyoruz. Ve arz sınırlı bir pazarda, panellerin çoğu zaman rölantide kalacakları arabalara harcamak yerine çıktılarını en üst düzeye çıkaracak şekilde yerleştirileceği güneş çiftlikleri için üretim kapasitesini bırakmak daha mantıklıdır.

Daha da kötüsü, kurulum ne kadar küçükse, kablolama ve invertör maliyetlerini dengelemek için ölçek ekonomisini kullanamayacağınız ve Wh başına karbon ayak izini artıracağınız için ek yük o kadar yüksek olur.

Kolaylık şüphelidir

Şimdi kolaylık açıkça kesinlikle kişisel bir mesele, ancak söz konusu olduğunda güneş panelleri kesinlikle tek yönlü bir cadde değil. Yeni başlayanlar için, güneş panellerinin görünümü bugünlerde çoğu arabanın birlikte geldiği şık tavan kadar iyi değil. Ama belli ki arabanızın çatısına çok sık bakmıyorsunuz, bu yüzden bu önemli değil.

O zaman park etmeye ne dersiniz - kesinlikle arabanızı sık sık park edersiniz. Bu nedenle, sınırlı güç çıkışı potansiyelini en üst düzeye çıkarmaya bile yaklaşmak istiyorsanız, arabanızı nereye park ettiğinizi dikkatlice düşünmeniz gerekecek.

Açıkçası, Lightyear 2'nin çok daha ucuz olacağını söylerken, Sonos 40.000 €'luk güneş enerjisi otomobilinin üretimini bile test ediyor, ancak şirketin zaten kanıtladığı gibi vaatler bir şey ve yola tamamen farklı bir şekilde gerçek bir değerli araç teslim ediyor. Bu yüzden yanlış olduğunun kanıtlanmasına açık olsam da, bunun önümüzdeki on yıl içinde olacağından şüpheliyim.


Toz ve kir panelin verimliliğini ciddi şekilde etkileyeceğinden, arabanızı dini olarak yıkamanız da gerekecektir. Düzenli kar yağışı alıyorsanız, herhangi bir elektrik üreteceğini umduğunuz herhangi bir yüzeyi tamamen temizlemek için ekstra dikkatli olmanız gerekir.

Ve kış koşullarından bahsetmişken, EV'lerin en menzilli olduğu kışın çıktının elinizden gelenin en iyisini yapsanız bile, yaz aylarında elde ettiğinizden sadece üçte biri olacağını tekrarlamalıyız. Bu nedenle, ideal koşullar altında bile bir Ioniq 5 kışın günde yaklaşık 1,5 kilometre ekstra menzil elde edecektir.

Sunroof'lara sahip olmayı ve sağladığı ekstra ferahlığı hissetmeyi seviyor musunuz? Üzgünüz, bu bir güneş paneliyle karışmıyor. Çatı rayları da no-go ve çatı üstü kutuları değil, belli ki.

O zaman onarılabilirlik meselesi var - arabanızı yeniden boyamak zorunda kalmak genellikle bir dizi resmi ve üçüncü taraf tamir atölyesinin sizin için yapabileceği rutin bir işlemdir. Başlamak için çok daha kırılgan olan bir güneş panelini değiştirmek zorunda kalmak çok daha karmaşık bir prosedürdür. Ve bunların nadirliği, parçaları bulmayı zor hale getirecektir.

Lightyear 2'de arka camsız yaşamak zorunda kalacağınızdan bahsetmiyorum bile, Sonos Sion ise büyük ölçüde azaldı. Bunlardan herhangi biri piyasaya çıkarsa elbette.

Bunun yerine ne yapmalı

Çok daha fazla yeşil elektrik üretecek bir Hyundai güneş çatısı maliyeti karşılığında eviniz için küçük bir kurulum inşa edebilirsiniz, bakımının daha kolay olacağından ve çok daha uzun süre dayanacağından bahsetmiyorum bile. Ve arabanıza biraz ev yapımı güneş enerjisi koymaya hazırsanız, yine de bunu yapabilirsiniz.

Ev şarj istasyonunuzu yükseltmek size daha hızlı şarj oranları sağlayabilir. Veya yeni bir lastik seti veya farklı tekerlekler alarak araç verimliliğinizi artırmaya bakabilirsiniz.

Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, elektriğinizin daha fazlasını yenilenebilir kaynaklardan satın almayı tercih edebilirsiniz. İhtiyaçsız araba seçeneğinden tasarruf edilen para, bunlar artık bir fiyat primine sahip olmayana kadar size dayanacaktır.

Ve bir gün paneller iyileştiğinde, tüm büyük projeleri tamamladık ve arz nihayet talebi yakaladı, belki yeniden düşünebilir ve arabalara koymaya başlayabiliriz. Ama bu on yıllar uzakta.

To Top