Distribütörlük Nedir? Nasıl Distribütör Olunur?

 


Distribütörlük nedir? Ticari işletmeler tarafından müşteri portföylerini genişletmek ve satış oranını artırmak için sıklıkla tercih edilen, reklam, tanıtım gibi faaliyetleri yürütme aracısı olarak kullandıkları aracılara Distribütör denir. Distribütörlük hem gerçek kişiler hem de tüzel kişiler tarafından hizmet verip hizmet verip bir sektördür.

Ticari firmaların şube açmak veya her bölgede satış faaliyetleri için alan oluşturmak yerine distribütörlük vererek kullandıkları aracılar firmalara büyük fayda sağlamaktadır.

Şirketlerin ürün veya hizmetlerini geniş kitlelere tanıtan, onlar adına reklam ve satış faaliyetleri yürüten, müşteri destek hizmeti veren ve portföyü genişletmek için çalışan dağıtım şirketleri sermayesiz kazanç açısından oldukça avantajlıdır.

Stoklamaya gerek kalmadan kendi müşteri tabanına sahip ve kendilerini üreten ve gönderen mevcut firmaların ürünlerini satarak kar elde edebilirler. Bazı distribütörlük şirketleri veya bu işi yapan gerçek kişiler hisse senedi yaparak satış yapmayı tercih edebilirler.

Bazen bu durum bir tercih olmaktan çıkar ve şirketle imzalanan sözleşmenin gereği olarak belirtilir. Ancak distribütörlerin genellikle stok tutmadığı ve ürünü talebe göre firmadan tedarik ettiği bilinmektedir.

Aracılık şartları firma ile yapılan sözleşmenin kapsamına göre belirlenir. Bu sözleşmeye bağlı olarak distribütörlük alan kişi veya kurumlar bazen sadece reklam tanıtımı görevini, bazen de bu göreve ek olarak satış ve pazarlama sürecini üstlenirler. Distribütör olarak hareket eden tüzel kişiler de satış sonrası müşteri desteği için sorumluluk alabilir.

Nasıl Distribütör Olunur?

Distribütör olmak isteyen tüzel veya gerçek kişiler firmalara teklif sunmalıdır. Bazen şirketler bir bölgede düzenli distribütörlük talepleri içeren reklamlar yayınlarlar. Bu reklamlara başvurarak gerekli kriterleri karşılayan kişi veya kuruluşlar distribütörlük izni alabilirler.

Reklamları takip edebilmek için distribütörlük almak istediğiniz firmanın resmi sitesi incelenmelidir. Artık her büyük şirket, küresel ticarette söz sahibi olmak için çeşitli ülkelerde kendini temsil edecek aracılar arıyor. Bu nedenle distribütörlük alanında birçok alternatif bulunmaktadır.

Reklamları takip etmekte veya iş bulmakta zorlanmayacağınız bu verimli sektörde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta temsil ettiğiniz firmanın marka değerini yansıtmanızdır.

Anlaştığınız şirketin distribütörlük rolünü üstlenirken belirtilen şartları yerine getirmemeniz veya istediğiniz satış-pazarlama limitini karşılayamazsanız sözleşmeniz feshedilebilir. Bu nedenle distribütörlük almak istediğiniz firmanın beklentilerini sizden değerlendirmeniz gerekiyor.

Öncelikle kazancınızın bolluğu tarafından aldatılarak kapasitenizi aşan distribütörlük faaliyetlerinde bulunursanız girişimcilik faaliyetiniz başarısız olabilir. Bunun yerine, ticari başarınız için kendi iş kapasitenizi ve sorumluluk alanınızı analiz etmeniz ve distribütörlük talep etmeniz son derece önemlidir.

Distribütörlük şirketleri tarafından başvuru sahiplerinden beklenen kabul koşulları genellikle aşağıdaki gibidir:

  • Bir tüzel kişi olarak distribütörlük almak isteyenlerin şirket kapasitesi ve distribütörlük referansları yeterlidir.
  • Gerçek kişilerin distribütör olmak istedikleri sektörde gerekli eğitimi tamamlamış ve deneyim kazanmış olmalarıdır.
  • Distribütörlük aldıktan sonra belirtilen satış-pazarlama alt limitlerini yerine getirme taahhüdü.
  • Tüzel kişilerin satış sonrası distribütörlük aldığı şirket adına müşteri destek hizmeti verilmesi.
  • Satışların istendiği bölgelerde gerekli faaliyeti gösterme taahhüdü vermek.
  • Reklam ve tanıtım faaliyetlerinde sadece firma tarafından belirlenen çerçevede sunum yapmak ve maksimum pozitiflik konusunda müşteri ilişkileri kurmak.
To Top