Güney Kore, 2028'de 6G ağı başlatan ilk kişi olmayı bekliyor

 


Güney Kore Pazartesi günü yaptığı açıklamada, birinci sınıf teknolojiyi, gelişmiş yazılım tabanlı yeni nesil mobil ağları kullanarak ve ağ tedarik zincirlerini güçlendirerek kendi 6G ağını başlatacağını duyurdu. Haber Kore Bilim ve BİT Bakanlığı tarafından duyuruldu.

Güney Kore hükümeti, yerel şirketleri 6G ağının geliştirilmesi için malzeme, bileşen ve ekipman üretmeye teşvik edecek. Ayrıca söz konusu ağı desteklemek için tedarik zincirini güçlendirmeyi planlıyor. Çekirdek 6G teknolojisini araştıran bir fizibilite çalışması halihazırda devam ediyor. Proje 625,3 milyar won (kabaca 482.1 milyon dolar) değerinde.

Bu girişimle Güney Kore, dünyanın geri kalanını 6G teknolojisiyle yenmeyi hedefliyor. Güney Kore, Asya'nın dördüncü büyük ekonomisidir ve 2022'de 5G patentlerinin %25,9'unu oluşturmuştur (bu arada Çin %26,8'i oluşturmuştur). Güney Kore hükümeti, rekabette 6G patentlerinde %30 veya daha fazlasını geçebileceğini umuyor.

Ericsson Çin Teknoloji Departmanı genel müdür yardımcısı Zhang Yongtao'ya göre 6G, sanal ve gerçekliği birleştirecek. 6G'nin holografik iletişimi bilim kurgudan gerçeğe dönüştüreceğini öne sürüyor.

Kaynak (Çince)To Top