Huawei Watch D incelemesi

 Giriş

Huawei, Watch D giyilebilir cihazını 2021'in sonlarında tansiyon takibi ile tanıttı, ancak gerekli sertifikaları almak ve Batı pazarlarında kullanıma sunmak 2022'nin sonlarına kadar sürdü. Ve şimdi onunla birkaç hafta geçirmemiz gerekiyor, işte kararımız.
Giyilebilir cihaz, Watch serisinden dairesel olmaktan ziyade dikdörtgen bir ekranla gelen ilk Huawei cihazıdır. Bununla birlikte, bunun ve benzersiz kan basıncı ölçümlerinin ötesinde, işlevselliğinin çoğunu yuvarlak stabil arkadaşlarıyla paylaşır.

Tasarım ve inşa et

Huawei Watch D'de kron veya süslü tuşlar yok, alüminyum kasanın sağ tarafında sadece iki düz düğme var. Şirket buna "Grafit Siyahı" diyor. Gerçekte, koyu gri bir gölgedir. Floroelastomer kayış aslında siyahtır. Bu cihaz için özel olarak üretilmiştir, yani üçüncü taraf 22 mm kayışla değiştirilmesi, muhtemelen kan basıncı ölçümüne müdahale edeceği için gerçekten bir seçenek değildir.


1.64 inç AMOLED, 456 x 280 piksel çözünürlüğe sahiptir ve tıpkı yeni Huawei Watch'lar gibi parlak ve renklidir. Altta, kalp atış hızı izleyicimiz ve kan basıncı kayışı için portu kapatan küçük bir elemanımız var.

Perakende kutusu diğer giyilebilir cihazlara kıyasla zengindir. İki kayış, M ve L boyutları, özelleştirme için 21 adımlı doğru olanı seçmek için düzgün bir kağıt alet ve kan basıncı ölçümünü sağlayan iki şişme kayış vardır.

tansiyon

Huawei Watch D'nin taç özelliği - Samsung'un Galaxy Watch serisi de BP izleme sunarken, burada gerçek bir araçla sık kalibrasyon gerektiren tahminlerden ziyade gerçek ölçümlerden bahsediyoruz. Yine de Huawei, bunun tıbbi ekipman olmadığından ve amacının tanıyı sonuçlandırmak yerine rutin izleme olduğundan birkaç kez bahsediyor.


Bilek tabanlı BPM cihazları üst koldakiler kadar doğru değildir. Bunun nedeni, kan damarlarının ve cildin orada daha ince olmasıdır, bu nedenle okumalar %100 doğru değildir - ancak Watch D, insanların sağlıklarını izlemeleri için hala ekstra bir araçtır.

Bu cihazı gerçek bir tıbbi cihazla karşılaştırdık ve hem sistolik hem de diyastolik (daha yüksek ve daha düşük sayı) Watch'ta 10 mm Hg kapalıydı. Mükemmel olmasa da, bu tür bir sapmanın kabul edilebilir olduğunu buluyoruz.

Watch D, kan basıncını tıpkı uygun bir bilek tabanlı monitör gibi ölçer - nabzını hissederken kişiyi biraz rahatsız edecek kadar şişirir ve ardından kan basıncını hissetmek için yavaşça söner.Perakende kutusunda sağlanan ek kayışlar, uygun şekilde takılmayı sağlamak için üç temas noktasına sahiptir. Birincisi ve en önemlisi saatin arkasında, ikincisi normal kayıştaki ilk delikte ve üçüncüsü kayışın yerinde olduğundan emin olmak için özel bir uzun delik. Tüm elemanlar kauçuk ve kumaştan yapılmıştır ve çok dayanıklı görünür.

yazılım

Huawei, diğer uluslararası Watch cihazlarında çalışan Harmony OS 3.0 yerine biraz daha eski Harmony 2.1 olduğu için işletim sistemi hakkında çok konuşuyor. Huawei Sağlık şirketi uygulaması, çok çeşitli günlük raporları izleyen ve sağlığınızın genel bir resmini sunan Sağlıklı Yaşam adlı düzgün bir özelliğe sahiptir.

SpO2'yi (kandaki oksijen) ölçer, uyku ve stresi izler, vücut ısısını ölçer ve durumunuzda ciddi değişiklikler olup olmadığını size bildirir. Gerektiğinde bir dakika bile olsa su içmek, derin nefes almak ve sakinleşmek için düzgün istemleri vardır.


Watch D'nin alt tuşu metaliktir ve EKG'nin (elektrokardiyogram) kaydedilmesine izin veren iletken bir yüzeye sahiptir. Teorik olarak, atriyal veya ventriküler prematüre atımlar olduğunda okuyabilir. Pratikte, bu konuyla ilgili bir test konusu bulamadık - neyse ki ofisteki herkesin sağlıklı bir sinüs ritmi var.

Watch D spor için bir cihaz değildir ve bu nedenle diğer Huawei giyilebilir cihazları gibi 100'den fazla yerine "sadece" 70'ten fazla egzersiz modunu destekler. Gerçek şu ki, giyilebilir cihazlar sadece yarım düzine açık hava koşusu ve bisiklet antrenmanını izlemek için iyi bir iş çıkardığı için çok az fark yaratıyor. GNSS konumlandırma, tırmanma ve patika koşusu gibi ağır izleme gerektiren bazı sporların eksik olmasına rağmen, dış mekan rotalarını hassas bir şekilde takip ediyor.Giyilebilir cihazda Bluetooth 5.1 ve ayrıca NFC vardır. Bu özelliği Huawei Cüzdanı (Ödeme veya Erişim) için kullanabilirsiniz, ancak özellik Avrupa'da mevcut değildir. Şarj standart Qi kablosuzdur, ancak katlanır tokalı kayış nedeniyle, kayışı çıkarmadığınız sürece Watch D tüm kablosuz şarj cihazlarında kullanılamaz.

Bildirimler ve kontroller oldukça kolaydır ve yeni Huawei Watch'larla uyumludur. Ses desteği yalnızca Huawei ortamında çalışır, yani Siri ve Google tetiklenmez, bu neredeyse hiç haber değildir.

Pil ömrü

Şirket, tek bir "tipik kullanım" suçlamasıyla 7 günlük yaşam vaat ediyor. Oldukça ağır kullanım olarak gördüğümüzden her zaman tam 7 günümüz vardı, bu yüzden Watch D'nin beklentilerimizi aştığını bile söyleyebiliriz. EKG veya BP'yi günde yalnızca bir veya iki kez ölçerseniz, dayanıklılığa kesinlikle bir veya iki gün ekleyebilirsiniz.


Ancak bu, Her Zaman Açık Ekran özelliğinin kapalı olmasıyla elde edilir ve bunun yerine uyandırma hareketini güvenilir sıraya güvenir. AoD'yi etkinleştirdiğimizde pil ömrü önemli ölçüde azaldı. Watch D, şarj cihazına geri dönmesi gerekmeden önce 72 saatten veya 3 günden biraz fazla sürer.

Bu en kötü senaryo bile, özellikle Samsung, Apple ve Google'ın akıllı saatleriyle karşılaştırırsanız, korkunç bir deneyim değil. Bununla birlikte, bunlar daha derin sistem entegrasyonuna sahip daha ayrıntılı uygulamalar çalıştırır, bu nedenle biraz elmadan portakala karşılaştırmadır.

jüri kararı

Huawei Watch D, pazar nişinde tek başına duruyor. İki kategoriden ödünç alır - akıllı tıbbi ekipman ve klasik bir akıllı saat ve giyilebilir cihazın belirli bir kullanıcı grubu için harika olduğunu söyleyebiliriz.

Kesinlikle bir akıllı saat olarak bakarsak, diğer Huawei giyilebilir cihazlarının neden daha iyi bir seçim olduğu konusunda açıkça tartışmalar var. Giyilebilir cihazı tıbbi bir cihaz olarak görürsek, tamamen doğru değildir, bu nedenle tansiyon monitörünüzün yerine tam olarak tavsiye etmeyiz


İşte sağlıklarını izlemek için bir araca daha ihtiyaç duyan ancak genellikle sağlam hayati önem taşıyan sağlık bilincine sahip insanlar olan Huawei Watch D'yi kim sevecek. Huawei bu cihaz için herhangi bir özelleştirme veya renk seçeneği sunmadığından, bu özel grup nihai görünümü göz ardı etmelidir.

O küçük dairenin içindeyseniz Watch D'nin 399 € değerinde olduğuna inanıyoruz. Şirket, Avrupa'daki web sitelerinde ücretsiz Huawei ürünleri ve fiyat etiketini daha da çekici hale getirecek büyük indirimler de dahil olmak üzere belirli paketler sunuyor.


To Top