Instagram Hacklendi mi? Saldırıya uğramış hesabınızı nasıl kurtarmaya çalışacağınızı görün

 


Panik yapmadan önce, saldırıya uğradığınıza inanıyorsanız Instagram hesabınızı kurtarmaya çalışmak için bazı ipuçları.

Instagram hesabınız saldırıya uğradıysa, yapılacak ilk şey umutsuzluğa kapılmamak ve akıllıca davranmamaktır. Burada saldırıya uğramış Instagram hesabını nasıl kurtaracağınızı açıklayacağız, ancak önce bir bilgisayar korsanının sosyal ağ kimlik bilgilerinizi nasıl çalmayı başarabileceğinden bahsedelim.

Instagram hesabınızın saldırıya uğraması herkes için, özellikle de işletme hesapları için büyük bir sorundur. Birçok işletme hem pazarlama hem de doğrudan satış için doğrudan sosyal medyaya güvenir. Ve bu durumlarda hesabın hacklenmesi büyük mali kayıplar anlamına gelir.

Hacker Instagram hesabıma nasıl girdi?

Ne yazık ki, bilgisayar korsanları korumasız bir Instagram hesabına 10 dakikadan daha kısa sürede girebilirler. Bu genellikle aşağıdaki üç yoldan biriyle yapılır:

  • Giriş bilgilerini alın.
  • Kimlik avı: Bilgisayar korsanı, sahte bir Instagram giriş sayfasına bağlantı içeren ikna edici bir e-posta gönderir. Bu bağlantıya tıklar ve kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak giriş yaparsanız, bu bilgisayar korsanı erişim kimlik bilgilerinizi alacaktır.
  • Üçüncü taraf uygulamalarını kullanma: Şüpheli üçüncü taraf uygulamalara erişimi her zaman iptal edin. Kişisel bilgilerinize erişmek için güvenmediğiniz bir uygulamayı asla yetkilendirmeyin.

Hacklenmiş Instagram Hesabınızı Nasıl Kurtarırsınız

Instagram hesabınız saldırıya uğradıysa, hızlı hareket etmeniz önemlidir. Hesabınızı kurtarmak için bu adımları izleyin.

1. Instagram hesap kurtarmayı kullanın

  1. Instagram'a girmek için e-postanızı ve şifrenizi girdiğiniz alanların hemen altında “Şifrenizi mi unuttunuz?” yazan bir bağlantı var. Üzerine tıklayın;
  2. Daha sonra bir şifre kurtarma sayfasına yönlendirileceksiniz. Telefon numaranızı veya e-posta adresinizi girin ve Giriş Bağlantısı Gönder'e tıklayın;
  3. Ardından Instagram size hesabınızı kurtarma bağlantısını içeren bir e-posta gönderecektir.

Kısacası, yakın zamanda saldırıya uğradıysanız, yukarıdaki öğretici ile hesabınızı kurtarmanız mümkündür. Ancak bazen bilgisayar korsanları o kadar hızlıdır ki hesabınıza girdikten kısa bir süre sonra kullanıcı adınızı, e-postanızı ve telefon numaranızı değiştirirler. Kullanıcı verilerinizin geçersiz olduğu tespit edilirse 2. adıma geçin.

2. Instagram desteğine rapor et

Bilgisayar korsanı verilerinizi değiştirdiği için hesabınızı e-posta veya telefon yoluyla kurtaramıyorsanız, bir sonraki adım Instagram'a bildirmektir.

Instagram web sitesinde, tüm hesap bilgilerinizi içeren bir form doldurmanız gerekir ve orada Hesabım saldırıya uğradı'ı seçeceksiniz. Ardından Destek İste'ye tıklayın.

Instagram'dan haber aldığınızda, ekstra bir güvenlik önlemi için kimliğinizi doğrulamanızı sağlayacaklar. Süreç şöyle:

  • Doğrudan web sitesinden bir kod gönderilecektir.
  • Üzerinde kod olan bir kağıt parçası tutarken fotoğraf çekmenizi sağlayacaklar (genellikle bunun bir selfie olmasını tercih ederler).
  • Ayrıca, hesap için kullandığınız orijinal e-posta adresini veya telefon numarasını göstermenizi sağlayacaklar.
  • Son olarak Instagram, fotoğrafı Instagram fotoğraflarınızla karşılaştırarak gerçekten hesabın kullanıcısı olduğunuzu doğrulayacaktır.

Bu, Instagram'ın hesabınızı kurtarması için kesin bir yol olarak kabul edilir, çünkü sahip oldukları bu sistemi hacklemenin bir yolu yoktur.

3. Giriş etkinliğinizi kontrol edin

Bu adım Instagram ayarlarınızda bulunur. Giriş etkinliğinizi kontrol etmek, birisi hesabınıza giriş yapmak için kullanıcı adınızı ve şifre kombinasyonunuzu her kullandığında size gösterecektir.

Bunu yapmak, hesabınıza şüpheli girişleri tanımanıza yardımcı olabilir. Giriş etkinliğinizi kontrol ederken, her girişin tarihini ve saatini gösterecektir. Bazen siz mi yoksa başkası mı olduğunu hatırlamak zor olabilir.

Ancak, aniden onaylamadığınız takipçileriniz veya çekmediğinizi bildiğiniz fotoğraflarınız olduğunu fark ederseniz, muhtemelen birisi hesabınızı hacklemiştir.

Hesabınızı daha güvenli hale getirmek için bir şifre yöneticisi seçin

Instagram hesabını kurtardıktan sonra, kimsenin bir daha hacklemediğinden emin olmak önemlidir. Parolanızı değiştirin, iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin ve bir parola yöneticisi kullanın. Yukarıda söylediğim gibi, daha güvenlidir ve ekstra bir güvenlik garantisine sahip olmak için bir seçenek olabilir.

Piyasada, günlük yaşamda size yardımcı olabilecek ücretsiz ve ücretli birkaç uygulama var. En iyi bilinenler arasında 1Password, LastPass ve Karspersky Password Manager bulunmaktadır. Sizin için ideal olanı seçmek için hizmetin sunduğu işlevleri ve bütçenizi göz önünde bulundurun.


To Top