klavye donanımlı Astro Slide çıkmaz sokak

 


Dokunmatik ekran devrimi, fiziksel klavyeyi cepten kaldırılabilir cihazlardan sildi - ancak Nokia E7'nizi veya Sony Vaio P'nizi sevdiyseniz, modern bir alternatif istemiş olabilirsiniz. Planet Computers, Astro Slide 5G Transformer ile bu istekleri yerine getirmeye çalıştı.

Cihaz, yandan dışarı kayan ve daha telefon benzeri veya PC benzeri bir şey isteyip istemediğinize bağlı olarak Android veya Linux önyükleme sözü veren fiziksel bir klavyeye sahipti. Geçmişe bakıldığında, bu dual-booting akıllı telefonların hiçbiri büyük bir başarı olmadığı için bu 1 numaralı kırmızı bayrak olmalıydı.Planet Computers, cihazın yapımını denemek ve finanse etmek için 2020'nin başlarında IndieGoGo'da bir kitle fonlaması kampanyası başlattı. Erken destekçiler %40'lık büyük bir indirim aldı, bu nedenle Slide onlara beklenen 820 € perakende fiyatından sadece 490 €'ya mal olacaktı.

Ocak 2022'de CG render'ları CES'te gösterilen gerçek donanıma dönüştü. Özellikler arasında 6.39” AMOLED ekran (FHD+), Dimensity 800 yonga seti (5G bağlantılı), 8GB RAM ve 128GB depolama (genişletilebilir) vardı. İlk teslimatların Mart ayında yapılması bekleniyordu.

Yıl 2023 ve çok azı Astro Slide'ını aldı. Nakliye tarihi birkaç kez düştü - bir noktada Temmuz 2022, ardından Eylül/Ekim, ardından Ocak 2023 idi. Doğal olarak, pandemi ve tüm şirketlerin yaşadığı ilgili üretim sıkıntıları yardımcı olamazdı, ancak erken destekçiler tarafından taahhüt edilen 3 milyon doların biraz altında bir noktaya bakarsanız başka bir kırmızı bayrak göreceksiniz. Bu, ODM'nin sunduğu standart bir orta sınıf seri üretmek için zar zor yeterli, ancak Astro Slide kadar iddialı bir proje için yeterli olmaktan uzak.

En son güncelleme (birkaç hafta önce yayınlandı), Planet Computers ekibinin fabrikayı ziyaret edebilmesi, yönetimi karşılayabilmesi ve tesisleri inceleyebilmesi için Çin'deki seyahat kısıtlamalarının nihayet kaldırıldığından bahsediyor.

Şirket, Fransızca ve Arapça klavyeli Astro Slaytların gönderildiğini ve bunun destekçiler tarafından onaylandığını söylüyor - Fransa'dan birkaç kişi birimlerini aldıklarını söyledi.

ABD, Japon, İngiltere, Alman ve İsveç düzenleriyle daha fazla Astros "önümüzdeki birkaç hafta içinde" gönderilecek (yine, bu birkaç hafta önce yayınlandı), Fransızca ve Arapça düzene sahip cihazlar da gönderilmeye devam edecek. Ancak yorumlar bölümüne hızlı bir bakış, teslim edilen birimlerin teslim edilmemiş birimlerden oluşan bir denizde bir damla olduğunu söylemek için yeterli olacaktır.Dizüstü bilgisayarlar elbette aynı sorunla karşı karşıya, ancak çoğu çok daha büyük şirketler tarafından üretiliyor. Ve akıllı telefonlar, dokunmatik ekranları İngilizce'den Korece'ye, Mors kodundan Klingon'a kadar istediğiniz klavyeyi çalıştırmanıza izin verir, böylece sorunu tamamen side-step yaparlar.

Her neyse, gecikmelerin nedeni ne olursa olsun, Astro Slide'ın destekçileri zor durumda. Bazıları iki yıl bekledi (bazı üçü) ve hala cihazı almadı ve şimdiye kadar bir şey alsalar bile değersizin yanında olacaktı. Android işletim sistemi iki sürüm geride, Wi-Fi 5 (ac) de öyle, Dimensity 800 çipi başlangıçta asla bir güç merkezi değildi.

Sistem modası geçmiş olsa da, bir bakıma çok yeni. Projeyi destekledikten 2 yıl 9 ay sonra birimini alan bir destekçi ile konuştuk. Yazılımın çok hatalı olduğu bildiriliyor ve işlerin ilerleme şekliyle hızlı düzeltmeler beklemeyiz.

Backer ayrıca Astro Slide'ın ucuz-feeling plastikle düşük yapı kalitesine sahip olduğunu bildiriyor. Ve ana özelliği olan donanım klavyesi, kısa tuş hareketi gibi konularda en iyisinden uzaktır.

Planet Computers'ın Astro Slide 5G Transformer'ının hikayesi, akıllı telefon dünyasına girmenin ne kadar zor olduğunun keskin bir hatırlatıcısıdır. Donanım klavyeleri özellikle büyük bir zorluk olduğunu kanıtlıyor. BlackBerry telefonlarını canlandırmaya yönelik nispeten yeni bir girişim konsept aşamasına bile gelmedi - en azından hiçbir konsept cihaz halkla paylaşılmadı.

To Top