Microsoft artık Parallels aracılığıyla Apple M1 ve M2 Mac'lerde Windows 11'i destekliyor

 

Microsoft, Parallels Desktop sürüm 18'in Apple M1 ve M2 bilgisayarlarda Windows 11 Pro ve Windows 11 Enterprise'ın Arm tabanlı sürümlerini çalıştırma lisansına sahip olduğunu duyurdu. Ancak tüm Windows 11 özelliklerini desteklemez.

Alludo ve Microsoft Güçlerini Birleştirdi

Küresel bir teknoloji şirketi olan Alludo, Microsoft'tan müşterilerin Apple Silicon ile Mac'te Mac için Parallels Desktop ile sanal bir makinede kurulu Windows 11 Pro ve Enterprise'ın Arm sürümlerini kullanmalarına izin veren bir yetkilendirme duyurdu.

Mac'te Windows 11 için Parallels Masaüstü

BT yöneticileri artık Parallels Desktop kullanarak M serisi çiplerle çalışan Mac'lerde çalışan Windows 11 Pro ve Enterprise kullanıcıları için yönetebilir ve destek sağlayabilir.Mac için Parallels Desktop, MacBook Air, MacBook Pro, iMac, Mac mini ve Mac Studio dahil olmak üzere en son Mac serisi için optimize edilmiştir. Kullanıcılar tek bir tıklamayla Windows 11'i indirebilir, yükleyebilir ve yapılandırabilir. Sanal TPM çipi, Apple Silicon ve Secure Boot'ta tasarlanan güçlü güvenlik yetenekleriyle birleştiğinde, müşteriler için güvenli bir ortam sağlar.

Windows 11 ve Parallels Desktop sürüm 18, Apple M1 ve M2 bilgisayarlarda Windows 11 Pro ve Windows 11 Enterprise'ı çalıştırmak için yetkili bir çözümdür. Bununla birlikte, Arm sürümü nedeniyle, DirectX 12 veya OpenGL3.3 veya daha fazlasına dayanan donanım, oyunlar ve uygulamalarda sınırlamalar olabilir.

Başka bir sanallaştırma katmanı olan katmanlı sanallaştırmaya dayanan deneyimler aşağıdaki gibi desteklenmez:
  • Cihazınızın Amazon Appstore'dan Android uygulamalarını çalıştırmasına izin veren Android için Windows Alt Sistemi
  • GNU/Linux ortamı sağlayan Linux için Windows Alt Sistemi
  • Uygulamaları tek başına çalıştırmak için güvenli bir ortam olan Windows Sandbox
  • Sanallaştırma tabanlı Güvenlik (VBS), müşterilerin güvenli bir bellek bölgesi oluşturmasını ve izole etmesini sağlar.
  • Windows oyunlarında ve diğer uygulamalarda kullanılan bir multimedya teknolojileri paketi olan DirectX 12 desteklenmez.
  • Windows'taki Store'daki 32-bit Arm uygulamaları, M1 ve M2 yongalı Mac bilgisayarlarda desteklenmez.

Bununla birlikte, Mac M1 ve M2 bilgisayarlar uygulamaları x64 veya x86 öykünmesinde de kullanabilir.

To Top