Microsoft'un Yapay Zeka Destekli Bing'inin Demosu Birkaç Küçük Hata Içeriyordu

 ChatGPT destekli arama motoru birçok doğru bilgi yayınladı. Ancak diğer alanlarda ayrıntıları uydurmuş gibi görünüyor.


Microsoft, yeni yapay zeka destekli Bing'i ile basını ve halkı şaşırtıyor. Ancak teknolojinin geçen hafta Microsoft'un genel demosu sırasında birkaç hata yaptığı ortaya çıktı.

Hatalar, hataların üzerinden geçen bir gönderi (Yeni bir pencerede açılır) yayınlayan mühendis ve yazar Dmitri Brereton tarafından fark edilen Gap'ten bir finansal kazanç raporu hakkında uydurma bilgileri içeriyordu.

Microsoft'un çevrimiçi olarak görüntülenebilen demosu (Yeni bir pencerede açılır) sırasında şirket, ChatGPT destekli Bing'den Gap'in 3. Çeyrek kazanç raporuna önemli çıkarımları sağlamasını istedi. Özetin bir kısmı tamamen kapalı olması dışında program bunu yapmaya devam ediyor.

Örneğin, yapay zeka destekli Bing, Gap'in %5,9'luk bir işletme marjı bildirdiğini söylüyor. Bununla birlikte, şirketin kazanç raporu (Yeni bir pencerede açılır) faaliyet marjının %4,6 olduğunu açıkça belirtir.

Yapay zeka destekli Bing ayrıca Gap'in düşük çift haneli net satış büyümesi öngördüğünü söylüyor. Ancak gerçek rapor, "net satışların 2022 mali yılının dördüncü çeyreğinde yıldan yıla orta basamaklı düşebileceğini" belirtiyor.

Demonun daha önceki bir bölümünde Microsoft, "En çok satan 3 evcil hayvan süpürgesinin artıları ve eksileri nelerdir?" sorusunu sorgulamak için yeni Bing'i de kullandı. Arama motoru, üç evcil hayvan vakumunun faydalarını ve dezavantajlarını listeleyerek bir sonuç üretmek için hızlıdır.

Ancak Brereton, Bing'in Bissell Pet Saç Silgi El Vakumunu tanımlarken bir hata yaptığını belirtiyor. "16 fitlik kısa kordon uzunluğuna" sahip ürünü dolandırıcı olarak listeler. Ancak vakum taşınabilir olacak şekilde tasarlanmış kablosuz bir modeldir. Bunun da ötesinde, Bing mutlaka en çok satan değil, en çok tavsiye eden evcil hayvan vakumları için bir cevap veriyor gibi görünüyor.

Demonun başka bir bölümünde Bing, Mexico City için gece hayatı önerilerini listeleme konusunda bir hata yaptı. Arama motoru, Cecconi's Bar adlı bir kuruluşun "rezervasyon yapabileceğiniz ve menülerini görebileceğiniz bir web sitesine sahip olduğunu" söylüyor. Ancak Cecconi's Bar'da yapılan bir arama böyle bir web sitesi olmadan ortaya çıktı.Rezervasyon yapmak için aramanız (Yeni bir pencerede açılır) yapmanız gerekir.

Ayrıca Microsoft, Bing'in 90'ların müziği hakkında bir test oluşturma yeteneğini de lanse etti. Arama motoru bunu yaptı ve her soru için doğru müzisyeni doğru bir şekilde listeledi. Ancak garip bir şekilde, 10 soruluk sınavın tüm cevapları "Cevap A"dır ve hiçbir değişiklik yoktur.

To Top