Nissan, 2028'de katı hal akülü arabayı piyasaya sürecek

 


Elektrikli otomobil dünyası katı hal pil oyununda birkaç oyuncuya odaklanırken, Nissan perde arkasında ve herhangi bir tandıran olmadan ilerleme kaydediyordu. Şirket, geliştirilmesinden o kadar emin ki, üretim sürecinin geliştirileceği bir deneme fabrikası üzerinde çalışıyor.

Bu fabrika sadece 2 yıl içinde hazır olacak ve Nissan 2026 yılına kadar büyük ölçekli üretimi mükemmelleştirmeyi ve ardından birkaç yıl içinde üretimi artırmayı hedefliyor. 2028 yılına gelindiğinde Nissan, kendi katı hal aküsüyle çalışan bir elektrikli otomobili piyasaya sürmek istiyor.


Piyasaya ilk elektrikli otomobili getirenin Nissan olduğunu unutmayalım - 2010'da Nissan Leaf'ti. Tesla Model S'yi görmeden iki yıl önceydi - elbette, Yaprağı sudan çıkardı ama gerçek şu ki, Nissan ilkti. Ve dışarı çıkan her şirket lityum malzemeleri veya değiştirmeleri ve yeni pil teknolojisi için kavga ederken, Nissan başını eğdi ve çalışmaya devam etti.

Gelişme ne kadar ileri gitti? Şirkete göre, mevcut pil hücrelerinin çapı yaklaşık 10 cm ve nihai ürün yaklaşık bir dizüstü bilgisayar boyutunda olacak. Bu hücreler tamamen katı olsa da, diğer üreticilerin bazı tasarımları gibi yarı katı değiller. İçeride kesinlikle herhangi bir sıvı yoktur.


Katı hal pillerinin geliştirilmesi yeni teknolojinin tek amacı değil. Nissan sadece sıvıları ortadan kaldırmak ve pilleri daha güvenli ve daha enerji yoğun hale getirmek istemiyor. Şirket, mevcut lityum pillere kıyasla %50 maliyet indirimi elde etmek istiyor. Bu kendi başına büyük bir hedef, katı hal pil teknolojisi ile birlikte neredeyse imkansız görünmeye başlıyor.

Nissan onu çıkarabilir mi? Nissan'ın araştırma ve geliştirme başkan yardımcısı David Moss'a göre, bunu zaten yapıyor. Yeni katı hal pili sadece daha fazla enerji yoğunluğu sunmakla kalmaz, aynı zamanda 3 kata kadar daha hızlı şarj edilebilir. Bu, yakıt ikmali ile karşılaştırılabilir aynı menzili ve şarj süresini elde etmek için daha küçük pillere dönüşür - ve bu Kutsal Kase'dir.


Bu, elektrikli arabaların artık daha ağır olması gerekmeyeceği, aynı menzile sahip olacağı ve onları fosil yakıtlı muadilleriyle şarj etmenin aynı zaman alacağı anlamına geliyor. EV sahipliğinin dezavantajı o anda ortadan kalkar, geriye kalan tek sorun altyapıyı şarj etmektir.

Katı hal pili üzerindeki çalışmalar devam ederken, şirket mevcut teknolojinin gelişimini durdurmuyor. Aslında Nissan, katı hal teknolojisi devralmadan önce iki nesil daha Lityum pil görmeyi bekliyor. Nissan'ın yeni pillerini önümüzdeki iki yıl içinde 2028'den kısa bir süre önce tanıtılacak ilk kobalt içermeyen hücreleriyle görmeyi bekleyebiliriz.


Katı hal aküsüne sahip ilk araba hangi araba olacak? Söylemek için henüz çok erken, pazar hızla değişiyor, SUV çılgınlığı kaybolacak ve 2028'den çok önce yeni bir trendimiz olacak. Nissan, birkaç gün önce elektrikli üstü açılır Max-Out ile gelecek vizyonunu açıkladı ve yeni teknolojiyi sergilemek için kendini güzel bir şekilde ödünç verecekti.

2028'e sadece 5 yıl kaldı ve çok uzun bir süre olan elektrikli otomobil dünyasında Nissan, katı hal pilleri sunan tek şirket olmayacak. Rekabet uyumuyor, geleceğimiz daha verimli pillere bağlı ve 10 yıl önceki teknolojiye bakarsak, şimdiden elde ettiğimiz büyük ilerlemeyi gerçekleştirebiliriz. Önümüzdeki 10 yıl bildiğimiz dünyayı değiştirecek.
To Top