Patent, dokunmatik ekranların parmak izi lekelerini ve daha fazlasını kendi kendine temizlemesine izin veren sistemi ortaya koyuyor

 


Elbette, General Motors (GM) eski tarz bir otomobil ve kamyon üreticisi olabilir, ancak bu nedenle, günümüz teknolojilerinin nabzında da parmağı var. Ve GM, yalnızca sürücüler için yararlı olmakla kalmayacak, aynı zamanda bir akıllı telefon, tablet veya dokunmatik ekranlı herhangi bir cihaz kullanma deneyimini de geliştirecek yeni bir buluş için patent aldı. Patent, GM'nin kendi kendini temizleme işlemiyle parmak izlerini, gresi ve yağı ortadan kaldıran bir ekran oluşturma fikrini koruyor.


Bugünlerde birçok araçta sürücülerin parmak izleriyle uğraşabilecekleri bir dokunmatik ekran paneli var. Sonunda, ekran parmak izleriyle kaplanır ve en kötü senaryoda, aracın aküsünün mevcut aralığı ve ne zaman bir şarj durağı gerektiği gibi önemli veriler gizlenebilir. Bu aynı zamanda Android Auto veya CarPlay ile donatılmış araçlar için de yararlı olacaktır.

ABD tarafından GM'ye verilen patente göre 11.579.340 ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (Gizmodo aracılığıyla) "Görünmez menekşe ışık yayan ışık yayan diyotlar kullanan ekranlar için kendi kendini temizleme sistemi" başlıklı ekran, kırmızı, mavi ve yeşil piksellere ek olarak insan gözünün algılayamadığı menekşe pikselleri kullanır. Dokunmatik ekran paneli ayrıca belirli dalga boylarını emen bir fotokatalizör ile kaplanacaktı.


Menekşe pikseller, sürücü tarafından gün içinde başlatılan bir temizleme döngüsü sırasında veya araç gece boyunca park edildiğinde otomatik olarak kullanılacaktır. Menekşe piksellerle birlikte güneş ışığında bulunan ultraviyole radyasyon, ekran kaplamasındaki fotokatalizörü aktive ederek ekranda parmak izi lekeleri oluşturan organik malzemeyi parçalayan kimyasal bir reaksiyona neden olacaktır. İşlem, parmak izlerinin yanı sıra, fast food kalıntısı ile birlikte camdaki yağ yağını da temizleyecektir.

LED ekranlar fotokatalitik kaplamaya sahip olduğu ve LED panelle birlikte gelen menekşe mikro-LED'leri açmak için bir güç kaynağı olduğu sürece patent kapsamındaki sistemi diğer cihazlar kullanabilir. Patentte bahsedilen diğer cihazlar arasında "bilgisayarlar, mobil cihazlar, kiosklar, televizyonlar, kiosklar, vezne makineleri ve ev aletleri" bulunmaktadır.

Tabii ki, herhangi bir patentte olduğu gibi, GM bu sistemi asla uygulamamaya karar verebilir. Öte yandan, bu pratik hale gelirse, patent bir akıllı telefon üreticisi tarafından lisanslanabilir ve gelecekteki bir akıllı telefon dokunmatik ekranında kullanılabilir. Şu anda, çoğu akıllı telefon ekranı, bir akıllı telefonun cam panellerinde kalan parmak izlerini azaltan oleofobik bir kaplamaya sahiptir

To Top