TikTok, içerik oluşturucuları yeni para kazanma programıyla daha uzun videolar yayınlamaya teşvik ediyor

 


9to5Mac, popüler kısa video paylaşım platformu TikTok'un ironik bir şekilde içerik oluşturuculardan bir dakikadan daha uzun videolar istediğini bildirdi. Platformdaki içerik oluşturucuları daha fazla para kazanmaya hak kazanabilmeleri için daha uzun videolar için çabalamaya teşvik eden yeni bir TikTok Yaratıcılık Programı var.

TikTok rota değiştiriyor mu? İçerik oluşturucuları daha uzun videolar yayınlamaya teşvik etmek


Peki, bu garip değil mi? TikTok ilk başladığında, platformdaki videoların 15 saniyeye kadar uzun olmasına izin verildi. Diğer sosyal medya platformlarının artık insanları zorlamaya çalıştığı kısa video formatı TikTok'tan popüler hale geldi.


Ancak, TikTok'un piyasaya sürülmesinden bu yana uygulamada izin verilen videoların uzunluğu arttı. 2017'de izin verilen videoların süresi bir dakikaya yükseldi (birçok kullanıcı 30 saniyelik videolar yayınlamayı seçti) ve 2021'de maksimum video uzunluğu üç dakikaya çıkarıldı.

Ve şimdi TikTokseçilen içerik oluşturucuları videoları bir dakikadan daha uzun süre yapmaya teşvik eden yeni bir Yaratıcılık Programı duyurdu.


Şimdilik, TikTok Yaratıcılık Programı sadece davetli bir beta gibi görünüyor, ancak şirket programın önümüzdeki birkaç ay içinde tüm "uygun ABD içerik oluşturucularına" açık olacağını belirtti.

Yaratıcılık Programına hak kazanabilmek için, içerik oluşturucuların en az 18 yaşında olması ve minimum takipçi ve video görüntüleme gereksinimlerine (şu anda belirtilmeyenler) ve ayrıca "iyi durumda" bir hesaba sahip olması gerekir.

Resmi duyurusunda TikTok, yeni programın içerik oluşturucuların yaratıcılıklarını artırmalarına ve platformdaki içeriklerinden para kazanmanın daha fazla yolunu bulmalarına yardımcı olacağını belirtiyor. Bu programdan yararlanmak isteyen içerik oluşturucuların yayınlaması gereken içerik, bir dakikadan uzun olan yüksek kaliteli orijinal içerik olmalıdır.

TikTok, programın tüm uygun ABD içerik oluşturucularına tam olarak ne zaman açık olacağını belirtmiyor, sadece "önümüzdeki aylarda" diyor.

9to5Mac'in haklı olarak belirttiği gibi, bu, kısa-form videolar nedeniyle uygulaması çok popüler hale gelen bir şirketten bir hamle olarak oldukça tuhaf görünüyor. Aslında, çoğunuzun muhtemelen bildiği gibi, TikTok kısa videolarıyla internete saldırdığından beri, diğer birçok sosyal medya platformu onu kopyalamak istiyor.

Birincisi Instagram, Makaralarını yarattı ve içerik oluşturucuları kendilerini ifade etmek için kısa-form videoları kullanmaya teşvik ediyor. Yakın zamanda hiçbir yere gitmeyen bir popülerlik seviyesine sahip YouTube bile, kendi YouTube Şortlarıyla kısa-vid çılgınlığını seçti.

YouTube ve Instagram'daki bu kısa-form video özelliklerinin TikTok'un artan popülaritesiyle rekabet etmek için oluşturulduğu kimse için bir sır değil. Yani evet, TikTok şimdi biraz daha uzun videolara geçmeye çalışmak sürpriz oldu.

To Top