Xiaomi elektrikli araç üretim onayı almaya yakın

 
Xiaomi, elektrikli otomobil projesi söz konusu olduğunda bazı ciddi rüzgarlarla karşı karşıya kaldı, geçmişte şirketin üretim ruhsatını almakta sorun yaşadığı yaygın olarak bildirildi. Çin hükümeti, son birkaç yılda bir dizi yeni şirketin çöküşünden sonra elektrikli otomobil üreticileri için gereksinimleri artırdı.

Çin'de bir araba imalat işi kurmak isteyen herhangi bir şirketin çok özel bir lisansa ihtiyacı vardır ve EV'lerin ortaya çıkmasıyla bu lisansın alınması oldukça kolaydı. Öyle bir noktaya geldi ki, Çin'e hükümetten sadece çökmek ve ortadan kaybolmak için onlarca yeni şirkete mali yardım verildi.

Xiaomi yeni reformlara yakalandı, şirket eski kurallara göre üretim lisansına başvurmak için geç kaldı ve görünüşe göre yeni kurallar ciddi sorunlara neden oluyor. Xiaomi bu mücadelede yalnız değil ve diğer EV otomobil üreticileri de aynı durumla karşı karşıya kaldı ve yaratıcı çözümler buldu.


Örneğin Nio kendi arabalarını üretmiyor, bunun yerine üretim lisansına sahip JAC ile bir sözleşmesi var. Li Auto, Lifang Teknolojisini tamamen üretim lisansına sahip olduğu için devraldı. XPeng, aynı nedenle 2020'de Guangdong Foday'ı devraldı, ancak şimdi Guangzhou'daki kendi fabrikasına lisans verildi.

Xiaomi de benzer bir yaklaşım benimsemeye karar verdi ve beklemek ve daha fazla gecikme riski almak yerine, geçen yıl Kasım ayında iflas eden feshedilmiş Alman şirketi Borgward'ın kontrolünü ele geçirdi. Borgward hala araç üretimi için sertifikalıdır ve bu satın alma yoluyla Xiaomi'nin artık lisansla ilgili sorunları olmamalıdır.

Otomobil işini geliştirmek için 1,5 milyar dolar taahhüt eden ve halihazırda Pekin'de 300.000 araç fabrikasını inşa eden bir şirketin bunu gerçek bir üretim izni olmadan yapması neredeyse imkansız görünüyor. Xiaomi gibi bir şirketin böyle bir izin almakta zorlandığını hayal etmek zor.


Xiaomi, fabrikasının iki aşamada inşa edilmesini planlıyor - ilki 2024'te 150.000 üretim kapasitesiyle tamamlanacak. İkinci aşama 2026 yılına kadar 150.000 daha ekleyecek.

Xiaomi'nin ilk elektrikli otomobili ve tasarımı, şirket önce onu reddetmeye ve ardından görüntüleri sızdıran tedarikçiden tazminat talep etmeye çalışmasına rağmen, adıyla birlikte sızdırıldı.

Xiaomi için kolay bir başlangıç olmadı ve sadece böyle bir dev için bile, neredeyse sınırsız fonla, bir elektrikli otomobil şirketini sıfırdan başlatmanın gerçek bir zorluk olabileceğini gösteriyor. Şirket hala düz yelkencilikten çok uzakta, ancak rahat bir nefes alabilir ve ilk EV'sini zaten bekleyen müşterilere getirmeye odaklanabilir.

To Top