YouTube'un çalışmalarında yeni podcast özellikleri var ve şu anda belirli içerik oluşturucularla test ediliyor

 


9to5Google, YouTube'un sessizce yeni bir özellik deneyi başlattığına bildirdi. Yeni deney, podcast oluşturma ve podcast yapımcıları için daha fazla ara ürüne odaklanıyor.

YouTube podcast'ler için yeni araçları test ediyor


Muhtemelen bildiğiniz gibi, YouTube bir süredir podcast sahnesine bakıyor. Şimdi, platform podcasting'e girmek veya podcaster olarak çalışmak isteyenler için daha podcast dostu bir yer olma yolunda bir adım daha atıyor.

Şu anda test edilen yeni araçlar, göründüğü gibi, bir içerik oluşturucunun platformda podcast başlatmak için ihtiyaç duyacağı her şeydir: bir podcast bölümü yüklemekten podcast'in performansı hakkında analitik verilere bakmaya kadar.

Testin bir parçası olan kullanıcılar, genellikle size bir video yükleme, bir metin gönderisi oluşturma veya canlı yayın başlatma seçeneği sunan "oluştur" düğmesinin altında bir podcast yüklemek için yeni bir seçenek göreceklerdir.

Ama hepsi bu kadar değil! İçerik oluşturucular ayrıca içerik menüsünde bulunan yeni bir "Podcast sekmesi" altında podcast'leri göreceklerdi. Ayrıca, mevcut çalma listeleri, üç noktalı menüde bulunan yeni bir seçenekle podcast olarak ayarlanabilecek.

Ve son olarak, YouTube Studio bir masaüstünde podcast analitiği gösterecektir. Analizler arasında, belirli bir podcast şovunun performansını, izleyici sayılarını ve gelir içgörülerini görüntüleyebileceksiniz.

Şimdilik, az sayıda içerik oluşturucu deneyin bir parçası.

YouTube podcasting'e giriyor, biraz arka plan


YouTube'un podcast sahnesinde daha belirgin bir platform olma çabaları 2021'den beri gösteriliyor. O zamanlar bir rapor, YouTube'un podcast'lerde (Bloomberg aracılığıyla) deneyime sahip yöneticileri işe almayı araştırdığını gösterdi. Bu, YouTube'un podcast'leri ciddiye almaya başladığı anlamına geliyordu.


Aslında bundan önce bile YouTube, insanların genel olarak podcast'lerle ilgilenirken baktığı yerlerden biriydi. Ancak o zamanlar platform podcast dinleyicileri için optimize edilmemişti, bu nedenle YouTube her şeyi organize etmeye ve platformundaki milyonlarca podcast'i yönetmeye baktı.

2022'de, sızdırılan bazı slayt gösterileri ayrıntılı olduğu için (9to5Google aracılığıyla) YouTube çaba konusunda daha da ciddi hale geldi. Bu planlar arasında yeni "arama ve keşif" araçlarının yanı sıra bir "podcast hedef sayfası" ve "resmi podcast kartları" vardı. Daha sonra şirket, YouTube'da podcasting yapmak isteyen içerik oluşturucular için bir rehber de yayınladı.


Sonuç olarak, YouTube hem podcast yayıncıları hem de podcast hayranları için kesinlikle daha popüler hale geliyor. Platformun podcast hayranları için başka hangi özellikleri alabileceğini bekleyip görmemiz gerekecek.
To Top