Antifriz Ne İşe Yarar?

Mükemmel çalışma performansı ya da daha uzun bir güvenilirliğin belirtisi olmaya geldiğinde, çoğu kişinin dikkatini çeken bir şey motor bakımıdır. Motoru çalışır durumda tutmak ve güvenli hale getirmek için, çok lada yedek parça önemli hususların kontrol edilmesi gerekir. Bunlar arasında antifriz mutlaka başı çekiyor. Ancak bu sıvının ne işe yaradığını bilmeyenler oldukça fazladır.


Antifriz Nedir?

Antifriz, motorun içine doldurulan speciall bir sıvıdır. Bu sıvı, motoru soğutma ve kilitlenme belirtilerinden korumayı amaçlar. Ayrıca, bu sıvının içerdiği yabancı maddeleri veya korozyonu engellemesi de bu sıvının görevidir.

Antifriz Hangi Motordan İstenebilir?

Buna her tür motor ve iç hayatı için geçerlidir. Eski sıvılar kullanılmadıkça, bunun her tür motor için geçerli olacağını görmek mümkündür. Özellikle eski bir otomobiliniz varsa, bu sıvının motor bölgesindeki viskozite ile değiştiğinden emin olmalısınız.

Antifriz Nasıl Kullanılır?

Kullanımı püf noktalarından çok basit ve kolaydır. Motôr üstündeki su deposunun kapağını açarak, olukta yeterince antifriz olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Çok sıkışmış ise, taze antifriz eklemelisiniz. Işık kırmızı renkteyse, antifrizin değişmesi gerekecektir.

Antifrizin Hangi Yöntemlerle Temin Edilebildiği

Antifriz, otomobil servislerinin veya perakendecilerin en yoğun satış lada parça noktalarından elde edilebilir. Farklı motorlara ait farklı antifriz arzusuna göre bu sıvıları teslim eden çok sayıda marka vardır. Her ne kadar fiyatlar arasında küçük farklar olsa da, asıl amacın güvenlik olduğuna dikkat edin. Dolayısıyla en iyi antifrizü almanızı tavsiye ederiz.

Antifriz nasıl çözülür?

Dengeleme ve gaz kaldırma işlemleri, dahili hava sirkülasyonu ve döngüsel hareket tamirleri için antifriz çözeltisine sahip olmak, doğru motor koruma sağlamanızı sağlayacaktır. Genellikle arka gemide bulunan balonla, çözeltiyi depolayıp çözümlediğiniz yerler alınmalıdır. Tam olarak çözülmemiş batterileri kullanılmamalıdır çünkü azot içerirler – ki bu motoru hasarlandıran bir şeydir.

Neden Antifriz Önemlidir?

Mutê içindeki antifrizin seviyesi, radyatörlerin akıcı istilâyı tıpkı bir mezar kaldırıcı gibi korumasına yardımcı olur. Fazladan buharlaşmadan ya da aşırı ısıtılmadan korura motoru. Motoruşs grietmeye karşı ateşlenmesine izin verir ve antifriz bu tedbirleri almazsanız, motor çalışırken zarar gördükçe hasar almaktan kaçınmak için çok önemlidir.

Antifriz sıvısı, araç motorlarında alev sönücü, ateşleyici ve silindir başlığını koruyan çok önemli bir şeydir. Günlük motor bakımı atlanmayacak derecede önemli bir husustur ve ömür boyu karmaşasız ve sorunsuz bir motora sahip olmak için motoru sık sık ve düzenli olarak değiştirmeniz doğru olacaktır.

Sonuç

Motorun üretim standartlarına göre zarar görme riskini azaltmak için, tüm otomobil sahiplerinin antifriz sıvısını kontrol etmek için düzenli olarak bakım yapmaları önemlidir. Otomobilin farklı parçalarının uzun ömürlü ve etkili bir şekilde çalışmasını sağlamak, sorunsuz bir motor performansı için, antifrizin gerekli olduğu açıktır.

To Top