Şarj Dinamosu: Ne İşe Yarar?

Şarj Dinamosu, bir kişinin ya da tesiste enerjiyi korumayı amaçlayan bir aygıttır. Şarj dinamosu, bir yönden(özellikle hareketle çalışan motorlarda) baskın işlemleri desteklemek için kullanılan elektrik enerjisini ya da aküsü ortamda depo olarak tutmak ve/veya kullanmak için kullanılır. Şarj dinamosu, genellikle, depolama olanağı sunabilecek miktarda enerji üretir ve alternatif enerji kaynaklarına erişim sağlamak için elektrikli cihaz ve araçların bazılarında evrensel olarak kullanılan bir cihazdır.


Şarj Dinamosunun İçindeki Komponentler

Şarj dinamosu, “stator” ve “rotor” gibi iki komponentten oluşur. Stator, hareketli parçalara dayanan hareketli bir sargı alanı üretirken, rotor ise statör tarafından üretilen akımı değiştirmekten sorumludur. Rotor, enerjiyi anahtarlamak için kullanılan sliprings tarafından çalıştırılır ve bunun sonucunda düzenlenmiş bir akım geri verilir.

Şarj Dinamosu Özellikleri

Şarj dinamosu, bir akünün gerilimini düzenleyerek stoklama ya da işletme için güvenli ve kolay yüksek gerilim elde etme olanağı sunar. Sağlam çalışma prensibi sayesinde, hiçbir arıza ya da bozulma fark edilemez. Tüm parçacıkların kilitlenmesiyle birlikte Şarj dinamosu oldukça düzgün çalışır.

Farklı Türdeki Şarj Dinamoları

Şarj dinamoları, harekete geçirecek bir motor tarafından çalıştırılan brushless ve vityeli motorlu şekilde geliştirilmiştir. Brushless motorlu şarj dinamolarına, rotor ve statör arasında hareketlik skoda yedek parça engelleme olmaksızın pozitif ve negatif çıkış doğru çalışabilme özelliği vardır ve ideal olarak uygulanır. Vityeli motorlu şarj dinamoları ise periyodik olarak hareket eden tek elektriksel brushe sahip olan daha eski ve daha basit bir versiyondur.

Şarj Dinamosu Farklı Uygulamalarda Kullanılır

Şarj dinamoları, atom bombasının devreye alınması gibi çok hassas geliştirme süreçlerinde kullanılan amatörlerin bisikletlerini çalıştırmak veya hatta çiftlik araçlarının yerel ulaşım lar ile hareket ettirmek amacıyla basit uygulamalarda bile kullanılır.

Şarj Dinamosu Teknolojisinin Avantajları

Şarj dinamoları, diğer akü ve jeneratörler kadar kullanışlıdır. En büyük avantajı, kaynakların uzun süre sonunda değişmediği anlamına gelir ve herhangi bir dokunuş olmadan enerji üretip saklayabilir. Diğer jeneratör ve aküler, elektrik dalgalanmasını azaltarak arızaları önlemede etkili olan sessiz ve gürültüsüz bir şekilde çalışırlar.

Sonuç

Şarj Dinamosu, zaman zaman inanılmaz ölçekte değişen uygulamalarda enerjiyi üretip skoda parça depolamak, kontrol etmek ve koruyabilecek çok güvenli ve güçlü bir cihazdır. Standart, daha küçük uygulamaların yanı sıra, hareketli araçlar ve kompleks makinalar için uygun elektrikli olanaklar sunar ve dolayısıyla çevresine doğru bir etkiye sahiptir.

To Top